ЕЦБ обмисля смекчаване на ограниченията върху гръцки облигации

ЕЦБ обмисля смекчаване на ограниченията върху гръцки облигации

Европейската централна банка (ЕЦБ) може да смекчи ограниченията върху обема на краткосрочните гръцки държавни облигации, ако стане ясно, че Еврозоната ще изплати дългоочаквания транш за Атина, предаде Ройтерс.

Агенцията посочва, че през последните месеци банката оказва натиск чрез ограничаване на количеството държавни облигации, които банките в страната могат да държат, и така на практика спира основния източник на кредитиране на правителството.

„В момента тече работният процес, така че не бих казала, че вече сме достигнали до осезаеми резултати, които са в края на този процес", каза Лагард в интервю за немския телевизионен канал ARD. Тя призна, че по някои въпроси ситуацията се е променила, но все още има много работа за вършене.

Припомняме, че Гърция трябва да приключи преговорите с международните кредитори до дни, тъй като Атина има падеж по дълг към МВФ в размер на 1,6 млрд. евро.

Правителството на Гърция иска облекчения на дълга, но кредиторите отказват, докато страната не предостави списък с реформи, по който двете страни да постигнат съгласие.

Атина иска споразумението с "Тройката" да включва преструктуриране на дълга, по-ниска цел за първичен бюджетен излишък от сегашните 3% от БВП и обещание, че няма да е необходимо допълнително орязване на пенсиите и заплатите.

Гърция е склонна на редица отстъпки, сред които данъчни мерки за запълване на фискалната пропаст тази година и продаване на държавни активи, за да удовлетвори кредиторите си.

Според правителството обаче много от изискванията на „тройка” биха влошили положението, спъвайки икономическия растеж на страната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прост навик, който разделя най-успешните хора от всички останали
Стана ясно за кого са „изчезналите“ 780 гласа от изборите през октомври 2024 г.
Босненската прокуратура издаде заповед за арест за президента и премиера на босненската Република Сръбска
Манчестър Юнайтед планира да построи най-великия стадион в света
Бизнес перспективи: Забраната на ЕС за двигателите с вътрешно горене е напът да отиде в историята
САЩ ще представят на Русия предложение за 30-дневно спиране на огъня в Украйна
Бизнесът се обяви против идеите за национализиране на личните партиди от втората пенсия
Mercedes ще разработва интелигентни автомобили с китайската Hesai