Диамантът Син Опенхаймер счупи рекорда на Синята луна

Икономика

Синият диамант Опенхаймер бе продаден за рекордните  50,6 млн. долара снощи на търг в Женева, съобщи аукционна къща Сотбис.

Заедно с комисионните и таксите, анонимният купувач ще плати 57,54 млн. долара – това прави бижуто най-скъпото в историята на Сотбис, коментира говорител на аукционната къща, цитиран от Франс прес.

Втори в тази класация е Синята луна на Жозефин, продаден за 48,6 млн. долара.

Диамантът Син Опенхаймер тежи 14,62 карата (почти три грама) и се отличава с яркосиния си оттенък.  Сред няколко стотин камъка Американският гемологичен инстутът е дал само на няколко характеристиката fancy vivid, отбелязва Ройтерс.

Кръстник на камъка е бившият му собственик сър Филип Опенхаймер. В продължение на 85 години семейството е притежавало дял от диамантената компания De Beers, преди да го продаде през 2011 г. за 5,1 млрд. долара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната