ЕС отпуска над 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони у нас

ЕС отпуска над 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони у нас

„Бюджетът за България от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година ще бъде в размер на 2, 338 млрд. евро”, заяви министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков след редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел. Министърът изтъкна, че тази сума надхвърля очакваните приблизително 2 млрд. евро.

Съветът се е съгласил максималният процент на европейско съфинансиране за слаборазвити региони, най-отдалечените райони и малките острови в Егейско море да бъде повишен от 75% на 85%. „Това е промяна в положителна насока, от която България би могла да се възползва”, категоричен бе той.

На срещата министрите финализираха мандата на Съвета за преговори с Европейския парламент и Европейската комисия по пакета за реформа на Общата селскостопанска политика. След продължителен дебат те се съгласиха разпределението по държави-членки на общия бюджет за развитие на селските райони в размер на 84, 936 млрд. евро  за следващия програмен период да бъде разписано в приложение към основния регламент. Участниците в заседанието отхвърлиха направеното от Европейският парламент предложение за намаляване на процента на съфинансиране от европейския фонд за мерките агроекология, биологично земеделие и Натура 2000 от 75% на 55%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.