Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските страни, в които има най-добър баланс между работа и личен живот

Две централноевропейски страни (Люксембург и Белгия) и Република Ирландия оглавяват списъка с най-добрите места за работа в Европа, според резултатите от две проучвания за баланс между работа и личен живот, публикувани в началото на юли. HR Platform Remote и JobLeads, международни борси за работа, анализираха публични бази данни, за да определят къде работниците са най-добре позиционирани, пише Euronews.
JobLeads класира европейските страни въз основа на възрастта за пенсиониране, отработените часове годишно, прегарянето (бърнаут), процентите на дистанционна работа и дните на болнични. Резултатите са стандартизирани и претеглени по скала от 1 до 10.
Remote, междувременно, оцени 60-те най-богати страни в света по брутен вътрешен продукт (БВП) въз основа на мерки като безопасност и ЛГБТИ дружелюбност, наред с традиционни показатели като основна заплата, средна продължителност на работната седмица и законоустановено време за отпуск.
Люксембург и Ирландия оглавяват класацията
Проучванията са разделени по въпроса коя европейска държава е на първо място: за JobLeads това е Люксембург, а за Remote - Ирландия.
Според доклада на JobLeads, Люксембург предлага „особено балансирани“ условия на труд, с 35-часова работна седмица за приблизително 35 години професионална заетост. Работните места в Люксембург също така осигуряват средно 14 болнични дни, много по-високо от средното за Европа.
Това означава, че жителите на Люксембург прекарват средно 47,8 години от живота си без работа, което според JobLeads е втората най-висока стойност в Европа, след италианците с 51 години. Люксембург обаче има малко по-висок от средния процент на прегаряне - 11,6% от работещите на заплата.
Remote не включва Люксембург в своето проучване, тъй като оценява най-големите икономики в света. Нова Зеландия заема първото място, но Ирландия следва плътно зад нея като най-високо класираната страна в Европа, отчасти защото е сред най-безопасните страни за живеене и работа, според изследователите.
В проучването на Remote, седем европейски столици са класирани сред първите 10 в световната класация на най-добрите страни за работа и живеене: Белгия, Германия, Норвегия, Дания, Испания и Финландия. Канада и Австралия допълват челната десетка. Съединените щати са паднали от 55-то на 59-то място в списъка, точно над Нигерия, поради спада в обществената безопасност и правата на ЛГБТИ.
Белгия се класира високо и в двете проучвания
Въпреки че не е на първо място в нито едно от проучванията, Белгия се класира добре и в двете: тя е на трето място в проучването Remote и на четвърто място в анализа на JobLeads. И двете проучвания показват, че белгийците работят 34,1 часа седмично, поне с един час по-малко средно седмично от техните колеги в Люксембург, Франция и Швеция, които са начело в доклада на JobLeads.
Белгия също се класира добре в проучването Remote, особено по отношение на законоустановения отпуск, отпуск по болест и отпуск по майчинство. Тя е наравно с Швеция по най-висок процент служители, които съобщават за някаква форма на хибридна или дистанционна работа, с 14,3%. Страната губи точки заради възрастта си за пенсиониране, която е 66 години и е по-висока от тази на страните начело в списъка.
Германия се представя добре в международен план, но не толкова добре в Европа
Балансът между работа и личен живот на Германия като цяло се счита за силен в сравнение с най-големите икономики в света, но не толкова с европейските ѝ съседи. Германия се класира на четвърто място в проучването Remote поради увеличението на законоустановените болнични през 2025 г. Като цяло критериите за щастие и толерантност към ЛГБТИ също са се увеличили от проучването Remote през 2024 г.
Въпреки това, в сравнение с европейските си съседи, германците са сред най-възрастните пенсионери, на 67 години; те имат една от най-дългите трудови кариери, на 40 години; и имат относително висок процент на прегаряне, на 10,2%. Средно германците работят по-малко часове седмично и годишно от европейските си колеги. Подобно на Люксембург, 12% от работната сила работи дистанционно поне част от времето.
Голяма разлика в резултатите за Франция
Една държава се представи значително по-различно в двата доклада: Франция. Тя се класира на второ място в проучването JobLeads и на 16-то място в доклада Remote. Французите работят приблизително 37 години през живота си и имат най-ранната възраст за пенсиониране в проучването - 64 години, въпреки последните промени.
Те също така работят сравнително кратка седмица, 35,6 часа, но не „толкова кратка, колкото може би си мислим“, според изследователите, които отбелязаха, че Белгия, Австрия, Германия и Нидерландия имат по-кратки работни седмици. Французите също имат по-ниски нива на прегаряне в сравнение с колегите си в Белгия и Швеция, въпреки че поне една шеста от работната им сила работи хибридно или дистанционно.
Но в международен план Франция едва се класира в топ 20 в проучването Remote. Точки бяха отнети за политиката ѝ за болнични дни, сравнително ниската минимална почасова заплата (14,12 евро) и факта, че изследователите я смятат за по-малко безопасна от европейските ѝ колеги.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.