Работната седмица в ЕС намалява до 36 часа, България остава сред водещите по най-дълго работно време

През 2024 г. действителното седмично работно време за хората на възраст 20-64 години на основната им работа в Европейския съюз (ЕС) е достигнало средно 36 часа. Това показват последните данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес. Резултатите отбелязват лек спад спрямо отчетените 36,1 часа през 2023 г. и още по-осезаемо намаление в сравнение с 2014 г., когато средната работна седмица е била 37 часа.
Гърция и България – начело по най-дълга работна седмица
Статистиката разкрива сериозни разлики между страните членки. Най-дълго работно време през 2024 г. е регистрирано в Гърция — средно 39,8 часа седмично. След нея се нареждат България с 39 часа, Полша с 38,9 и Румъния с 38,8 часа.
Важно е да се отбележи, че за България действителното седмично работно време остава без промяна спрямо 2023 г., когато също е било 39 часа.
В другия край на класацията е Нидерландия, където хората работят средно по 32,1 часа седмично. Дания, Германия и Австрия също отчитат по-кратко работно време — по 33,9 часа.
По сектори: най-много часове в селското стопанство и строителството
Най-дългата работна седмица в ЕС през 2024 г. е отчетена в секторите:
-
Селско, горско и риболовно стопанство — 41,2 часа
-
Минно дело и добивна промишленост — 38,8 часа
-
Строителство — 38,7 часа
Най-кратко работно време е отчетено в:
-
Дейности на домакинствата като работодатели — 26,7 часа
-
Образование — 31,9 часа
-
Изкуство, развлечения и отдих — 32,9 часа
Тенденции в развитие
Спадът на средната продължителност на работната седмица в ЕС през последното десетилетие отразява както промените в трудовите практики и по-широкото разпространение на гъвкави и непълни работни графици, така и засиления интерес към баланса между работа и личен живот.
Въпреки това, данните за България показват устойчива тенденция към по-дълго работно време, което поставя страната ни сред лидерите в ЕС по този показател вече няколко години поред.
Очаква се в следващите години темата за съкращаване на работното време и преминаване към четиридневна работна седмица да става все по-актуална на европейско ниво, като част от усилията за подобряване на качеството на живот и психичното здраве на работещите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.