Париж е новият европейски технологичен шампион 

Икономика

Париж е обявен за новия европейски технологичен шампион, побеждавайки Лондон за първи път по някои показатели, според данни на Dealroom, която събира информация за стартиращи компании и фирми за рисков капитал, предаде “Ройтерс” 

Между 2017 и 2024 г. комбинираната стойност на парижките стартиращи компании се е увеличила 5,3 пъти, в сравнение с 4,2 пъти за Лондон, съобщи Dealroom, която е оценила десетки показатели, допринасящио за успешна технологична екосистема. 

Въпреки че Лондон привлече по-големи кръгове на финансиране, действителните оценки на компаниите не са се увеличили драстично, докато кръговете на финансиране, осигурени от компании, базирани в Париж, са оказали по-голямо влияние върху оценките, се казва в съобщението. 

Френските технологични компании, включително Mistral AI и Poolside, са набрали 7,8 милиарда долара миналата година, по-малко от 11,3 милиарда долара на Лондон. 

Европа изостава от други региони в технологичните иновации, като само някои страни се опитват да увеличат инвестициите в технологии. 

Докато пазарната капитализация на глобалните технологични, медийни и телекомуникационни компании се е увеличила от 7 трилиона долара през 2000 г. до 34 трилиона долара миналата година, делът на Европа е спаднал от 30% до едва 7%, се казва в доклад на McKinsey, публикуван днес. 

Ако Европа беше запазила своя дял, щеше да генерира допълнителни 8 трилиона долара пазарна стойност, се казва още в доклада. 

Париж е и единственият европейски град в списъка на Dealroom с петте най-добри световни шампиона, който е доминиран от градове от САЩ. 

Това се случва месец преди френската столица да бъде домакин на една от най-големите световни технологични конференции, VivaTech, с участието на висши ръководители от компании като Nvidia, Alibaba, Мета, OpenAI, Mistral, Anthropic и Cohere. Миналогодишната конференция беше посетена от над 165 000 души. 

„Не става въпрос само за конкурентоспособността на Париж на сцената с изкуствен интелект днес, но и за това какво ще се случи по-нататък и как можем да продължим да привличаме таланти, инвестиции и технологични дейности“, каза пред Ройтерс Франсоа Битузе, управляващ директор на VivaTech. 

Откакто дойде на власт през 2017 г., френският президент Еманюел Макрон обяви за приоритет Франция да бъде световен лидер в областта на изкуствения интелект и „дълбоките технологии“, канейки няколко фирми да инвестират в страната и настоявайки за създаването на инкубатор за стартиращи компании Station F. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
На днешната дата, 3 август. Рождениците днес
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението