Над 22% от населението у нас е живяло под прага на бедността през 2010 г.

Над 22% от населението у нас е живяло под прага на бедността през 2010 г.

Прагът на бедността през 2010 г. е бил 283,75 лв. Това показват окончателни данни на Националния статистически институт (НСИ). При тази стойност под прага на бедност са били 1,674 млн. лица, или 22,3% от населението в страната.

В сравнение с предходната година размерът на чертата на бедност намалява с 3,8%, а относителният дял на бедното население нараства с 1,6 процентни пункта.

Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2010 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, равнището на бедност се повишава от 22,3 до 27,1%, или с 4,8 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 41,5%, или с 19,2 процентни пункта.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните, за преобладаващата част от населението е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица и пенсионерите. През 2010 г. най-голямо увеличение на риска от бедност спрямо предходната година се наблюдава сред безработните - с 3,9 процентни пункта, и при икономически неактивните лица – с 3,4 процентни пункта. При пенсионерите рискът от бедност спрямо предходната година намалява с 1,7 процентни пункта.

През 2010 г. делът на бедните сред заетите лица нараства с 0,5 процентни пункта до 8,2%, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително пет пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 1,3 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.

При изчисляване на линията на бедност за всяка област е приложен същият метод както при линията на бедност на национално ниво - 60% от средния общ разполагаем нетен доход на домакинствата в рамките на областта.

През 2010 г. най-висок размер на линията на бедност има област София (столица) - 451 лв., с равнище на бедност 18,8%, а с най-нисък размер на линията на бедност е област Търговище - 183 лв., където равнището на бедност е 17,3%.

Област Благоевград има най-нисък относителен дял на бедните – 14,4%, при размер на линията на бедност 265 лв., а с най-висок е област Видин – 36,2%, при размер на линията на бедност 196 лева.

Спрямо линията на бедност за страната - 284 лв., седем области имат по-висока стойност на чертата на бедността - Бургас, Стара Загора, Русе, Варна, София, Перник и София (столица).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%