Управлението на институциите - предизвикателството на столетието

Управлението на институциите - предизвикателството на столетието

Равенството е свързано с разнообразието във всичките му форми, защото запазването на статуквото е застой. Това бе едно от основните послания във втория панел на провеждащия се в София Глобален форум на жените лидери, с фокус върху ролята на жените в бизнеса.

Въпреки усилията на много мъже и жени в последните десетилетия, промяната все още не е достатъчно голяма и дълбока и може би един от нюансите, който трябва да се добави в нея е културното разнообразие, коментира един от основните панелисти, баронеса Бийбан Кидрон, член на Камарата на лордовете в Британския парламент и адвокат по равенство на половете. „Много често мъжете крадат идеите на жените и ги заявяват от свое име. Това е много изморително! Също както битката да се боря за правото ми да бъда приемана като равна и в Камарата на лордовете”, добави тя любопитен нюанс от личен опит и наблюдения. Ако не се занимаем с ролята на жената в семейството, тогава и ролята й на трудовия пазар няма да се промени. Ако нагласите са, че ролята на жените и момичетата се изчерпва до грижите за семейството, децата и възрастните членове на фамилията, то дори и идеята за развитие е завинаги затворена, смята тя.

Трябва да обучаваме младите хора чрез изкуството и творчеството, чрез т.нар. културна дипломация. Тя може да се превърне в обединяващото звено между различията – не само при половете, но и в религиите, да стане платформа за издигане и налагане на общи ценности като мира, подкрепи тезата за разнообразието като фактор за изравняване на възможностите за реализация и устойчиво развитие и Хедва Сер, артист, Посланик на добра воля на ЮНЕСКО.

Изненадващо, сфера, в която все още има сериозен дисбаланс в женското овластяване се оказа науката, стана ясно от експозета на участнички от академичните среди. Дайте повече власт на жените в академичните среди, за да се осъществят продуктивните промени в постигането на равенство, призова от трибуната на форума Гюлсюн Сагламер, професор по архитектура, президент на Комитета на средиземноморските университети и председател на европейската асоциация на жените-ректори.

Най-голямото предизвикателство на 21 век ще бъде не толкова управлението на компаниите, а на институциите (по Питър Дракър) и затова от ключово значение е формулирането на ключовите знания и умения за управлението им, които да се интегрират още в училищното образование, посочи Д-р Йорданка Чобанова, съветник по европейски въпроси към Президента на Република България. Ролята и подкрепата на бизнеса в това отношение е от решаващо значение, добави той.

Лидерските умения, и сред жени и сред мъже, които уважават женското право на лидерство,  трябва да започнат да се формират още в училище, късно е да променяме хората и нагласите им след това, сподели друг основен участник в дискусията, Дарина Стоянова, изпълнителен директор на „Престиж-96” АД  и член на УС на Съвета на жените в бизнеса, създаден по инициатива на сп. „Мениджър” през 2012 година.

В този контекст не бива да се пребрегва една основна истина – че личностното развитие на всеки човек е преди всичко негова отговорност, а не основна грижа на менторството, открои различен аспект в темата за джендър равенствата Жулиета Серафимова, генерален директор на „Гранд Хотел София”, Директор на Центъра за професионално обучение „Академия 5 звезди” и лектор в Нов български университет. „И жени са ми помагали в моето кариерно развитие, и мъже. И мъже са ми пречели, и жени. Чувала съм признанието от мъже „Жулиета, ти можеш” и оценката от жени „Жулиета, ти можеш повече”, което съм приемала като критика Личностното и професионалното развитие на човек е най-вече негова отговорност, ролята на ментора е просто да му помага с мнения и съвети, а не да го тласка и стимулира непрекъснато да върви напред и нагоре”, сподели тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.