Митов се отказа от кандидатурата за външен министър: "Не бива да се превръщам в ябълката на раздора"

Общество

Не бива да се превръщам в ябълката на раздора в момента или в каквато и да е фигура, която да разделя обществото или да пречи на институциите да си вършат работата. Затова със сигурност оттеглям своето одобрение да бъда външен министър, обяви пред журналисти в парламента депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов. 

"В тази ситуация, при променена Конституция, в която се търсят партийни баланси, е ясно, че не е проблем партийно оцветени хора да заемат министерски постове. Разочарованието ми обаче е от позицията на ПП-ДБ, те вместо да подкрепят номинацията на г-н Главчев, те влязоха в логиката на Румен Радев. Сега може да му кажем: спокойно, г-н президент, ПП-ДБ продължават да са с вас", заяви Даниел Митов.

Сега отговорността за МВнР е на държавния глава, той ще носи отговорност за министъра, каза Митов относно кратката среща между Румен Радев и Димитър Главчев днес на "Дондуков" 2 по повод предложенията за промени в състава на Министерски съвет - Стефан Димитров да бъде освободен като министър на външните работи и поста да заеме Даниел Митов, а в минисерското кресло в земеделското ведомство да седне Георги Тахов на мястото на Кирил Вътев. 

На излизане от сградата на президентството Димитър Главчев беше кратък: "Не съм предлагал нищо, комуникацията с президента продължава. Нямам новина за съобщаване. Докато президентът не издаде указа, старите министри си изпълняват задълженията".

Даниел Митов благодари на служебния премиер Димитър Главчев за доверието, както и на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който по думите му подходил с разбиране към евентуална негова роля в МВнР. 

"Аз приех не защото за мен е самоцел да съм външен министър - бил съм външен министър. Приех, защото е важно в тази ситуация да имаме външнополитически курс, който да е проатлатнически, пронатовски, проевропейски. Затова съм приел. В тази ситуация за мен е ясно, че не бива да се превръщам в ябълка на раздора или в каквато и да е фигура, която да разделя обществото или да пречи на институциите да си вършат работата", каза Митов. 

Даниел Митов направи изказване и във връзка със скандала и арестите в Агенция "Митници". Заместник-председателят на ГЕРБ каза, че два пъти лично е уволнявал от МВнР брата на Стефан Димитров - един от обвинените и задържани за контрабанда. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света