Наводнения по Южното Черноморие, в Царево обявиха бедствено положение (Обзор)

Наводнения по Южното Черноморие, в Царево обявиха бедствено положение (Обзор)

Проливни дъждове, започнали през нощта, предизвикаха наводнения по Южното Черноморие. Наводнени са имоти, има затворени пътища заради прелели реки, а кметът на Царево обяви бедствено положение. Град Ахтопол, селата Варвара, Синеморец и Резово са напълно откъснати заради разрушени мостове. Засегнати от водната стихия са още село Лозенец, както и къмпингите "Арапя" и "Нестинарка". Наложило се е и частична евакуация на село Кости. 

За овладяване на последиците от бедствието на място работят екип на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР и модулни формирования за борба с природни бедствия от министерство на отбраната. Премиерът акад. Николай Денков заминава за морето, за да присъства на заседанието на кризисния щаб в община Царево. По предварителна информация, ще има брифинг довечера в 19 часа. 

В община Царево е обявено бедствено положение, има наводнени имоти. Десетки автомобили са под вода, а някои са отнесени в морето. Там чрез сирените за оповестяване на населението се отправя призив за евакуация на по-високи места, които не могат да бъдат засегнати от прииждащи води. Движението към квартал "Василико"  в Царево е прекъснато заради разрушен мост.

"В Царево никога не е имало такива валежи. В общината вече има щети. Едно село е напълно наводнено. Река Велека се разлива в село Кости и там се наложи частична евакуация. Дъждът изобщо не спира. Следим климатичните характеристики – мисля, че най-силният дъжд тепърва предстои. Компрометирани са няколко моста, през които преминаването е опасно. В момента не е необходимо да се прави никаква евакуация от хотелите", обясни пред Нова телевизия кметът на Царево Георги Лапчев.  

По-късно той съобщи, че има две жертви вследствие на наводненията. Двете тела са намерени в залива на Царево, но все още не са изтеглени. По негова информация се издирват още двама души. 

"Предвид високите нива на реките екипите работят на място, така че да се осигури безопасността на хората. Тези, които бяха затруднени по отношение на евакуиране от хотелите, остават там, защото е по-безопасно. 10 екипа на пожарната работят на място. Два хидромодула за изпомпване на вода с голям капацитет са пренасочени, за да се осигурят свободни обеми в два язовира. Няма информация за скъсани диги. Има събрана вода в дерета и реки", заяви за bTV директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. 

В село Варвара има наводнени къщи и дори отнесени коли в морето. В момента там се опитват да отпушат дерето и да спасят моста, както и да не допуснат водата да залее местната църква, обясни за БНТ кметът на село Варвара Бистра Димова.  

Съобщава се за разливи и на моста на Синеморец, защото там е имало много силна вълна. Водите на река Велека са се покачили значително. 

Проблеми има и на къмпинг "Арапя", където придошлите води от обилните валежи вкара автомобили в морето. 

В Лозенец, улиците са под вода, много къщи за гости, както и хотели, които са на плажа, са наводнени. Хората с подръчни материали строят диги. 

Град Ахтопол, селата Варвара, Синеморец и Резово са напълно откъснати заради разрушени мостове. 

Кризисният щаб в Царево призова във фейсбук страницата на Общината всички жители и гости в района да не напускат домовете си, а при необходимост да заемат места по високите части на сградите. 

Залети са първите етажи в няколко хотела на къмпинг "Нестинарка". Водата на къмпинг "Арапя" е около два метра като от МВР съобщиха, че текат спасителни операции за хора в опасност. По-късно беще съобщено, че на двага къмпинга е започнала евакуация. 

Движението по пътя Царево – Варвара е ограничено временно в двете посоки заради наводняване. От пътното управление уточниха, че пътят е наводнен от преливащи водостоци на две места. 

Временно се ограничава движението по пътя Приморско - Царево поради наводнени пътни участъци. 

Кризисният щаб в Царево реши да спре движението на автомобили от полицейския пункт Караагач в посока община Царево, както и по пътя с. Синеморец - Ахтопол.

Спряно е движението на автомобили в Царево и в населените места в района, като изключенията важат само за специализирани автомобили. 

"Доближаваме се до едни рекордни стойности, които може би всички сме чували. Едната е 342 л./кв.м. през 1951 г. в к.к. "Слънчев ден", при 24-часов валеж. Сега най-значителни са количествата валежи в с. Кости - 311 л./км.м. и в с. Граматиково - 245 л./кв.м.", заяви пред Нова телевизия синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Анастасия Стойчева.

Снимка: Кадър от bTV

На север в района на Тюленово, Североизточна България, пък беше наблюдаван воден смерч. Зрелищни кадри от явлението бяха публикувани от Meteo Balkans, предава БНР. 

Учените твърдят, че смерчът, или още наричан торнадо - е силен атмосферен вихър, който образува въртящ се стълб от въздух, свързващ повърхността на земята или водата с купесто-дъждовен облак.

Торнадата имат различна форма и размер, но в най-честия случай имат вид на кондензационна фуния, чийто тесен край опира в земята и обикновено е заобиколен от облак отломки и прах. При повечето торнада скоростта на вятъра е до 180 km/h, диаметърът им на повърхността е около 80 m, а разстоянието, на което се придвижват преди да се разсеят, е няколко километра.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ