Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Енергийната комисия реши: Компенсации за битовите абонати на газ
Три месеца след началото на отоплителния сезон парламентът задвижи процедура за компенсиране на битовите абонати, които се отопляват на природен газ. Парламентарната комисия по енергетика гласува днес те да получат компенсации, които да бъдат изплащани през първите 4 месеца на тази година. Планира се размерът им да се изчислява като 50% от разликата между цената на обществен доставчик, одобрена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за съответния месец, и прогнозната цена на природния газ за първото тримесечие на 2023 г. в размер на 122,58 лв./MWh, като в сумите не е включен ДДС.
"Предложихме решение, което беше приложено и миналата година - тримесечната прогнозна цена на КЕВР, която в момента за това тримесечие е 122 лв., да бъде извадена от месечната цена, която определя регулаторът - в момента 179 лв замегаватчас.Тази разлика на 50 процента да се компенсира за битовите потребители на природен газ, обясни Радослав Рибарски от "Продължаваме Промяната", цитиран от БТА. Рибарски уточни, че вносителите не предлагат откъде да бъдат взети средствата за компенсацията,. това трябва да прецени правителството.
Енергийната комисия одобри на първо четене и промени в Закона за енергията от възобновяеми източници.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Евродепутатите приеха доклада за Северна Македония
ЕС |МАЕ рязко понижи прогнозата си за търсенето на петрол през 2026 г.
Енергетика |Европейският парламент одобри най-строгия миграционен закон в историята на ЕС
ЕС |Германия и Полша обединяват сили за защита на източния фланг на НАТО
Свят |Нападателят Мбапе стана голмайстор за всички времена на френския национален отбор
Спорт |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
България |Европейският парламент ще гласува днес доклади за напредъка на седем кандидатки за членство в ЕС
ЕС |Петролът поевтинява, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран
Енергетика |Депутатите замразиха възнагражденията си на 4236 евро
България |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Главният икономист на ЕЦБ предупреждава, че инфлацията е в процес на растеж въпреки примирието в Близкия изток
Икономика |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.