Как пият алкохол в страните по света

Как пият алкохол в страните по света

48% но хората в света никога не са пили алкохол според тазгодишния доклад на Световната здравна организация. А какво са правили останалите?

Според популярната география на пиещите алкохолът е широко разпространен в Русия и на Запад. Африканските и арабските страни, както и Югоизточна Азия са въздържатели.

Колкото по-развита е страната, толкова повече консумацията на алкохол е по-висока и по-редовна, обобщава докладът на СЗО, цитиран от Le Monde.

Картата на СЗО показва средно число на изпития алкохол като разделя общата консумация във всяка страна на броя на жителите й на възраст над 15 години.

Ако разгледаме по-внимателно картата, разпределението е различно от общоизвестното клише: голяма част от населението на развиващите се страни като Индия и страните от Африка със сигурност са трезвеници, но тези, които пият, вдигат средното количество на консумацията значително.

Пиещият в Чад поглъща средно 33,9 л алкохол годишно  - основно бира (66,3% от консумацията на алкохол). Това е доста повече от количеството, изпито средно от германеца - 14,7 л на година, от които 53,6% бира.

Гамбия (30,9 л), Мали (29,3 л), Намибия (27,7 л) и на другия континент - Индия (28,7 л) изпреварват значително Русия (22,3 л) и западните страни.

Най-трезвата държава в Европа е Норвегия – 9 л, а най-много алкохол пият в Полша (24,2), Литва (23,6) и Португалия (22,6).

В България (16,9 л) се пие над средното в Европа, но по-малко, отколкото в съседните Румъния (21,3) и Сърбия (19).  

Мюсюлманите не правят изключение като страни на трезвеността, обратно на представите. С 24,8 л годишно в статистиката се записват иранците и с 32,8 – населението на Обединените арабски емирства.

Повече от половината от изпития алкохол в света е спиртен, следван от бирата (34,8 %) и виното (8 %). 

В Америка пият повече бира, отколкото спиртни напитки. Обраната пропорция се наблюдава в Тихоокеанския район. Още по-изразителна е тази тенденция в Югоизточна Азия. В Близкия изток консумацията на вино се доближава до европейската.

СЗО напомня, че злоупотребата с алкохол е причина за смъртта на около 3,3 млн. души всяка година и представлява около 5,9% от смъртността. Жените са по-застрашени от рисковете за здравето, свързани с алкохола.

В бъдеще най-силно ще се увеличи пиенето на алкохол в Китай (+1,5 л чист алкохол на глава от населението до 2025 г.), а Европа ще остане все така най-жадната в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.