Марсоходът на НАСА разби скала с лазер

Марсоходът на НАСА разби скала с лазер

Роботът Curiosity, изпратен от НАСА на Марс с изследователска цел, за първи път е разбил с лазер скала от Червената планета. Той е насочил лъча си от инфрачервена светлина и с него е направил на парчета камък с големината на топка за тенис, разположен на 2,5 метра пред него, съобщи BBC. Този акт е упражнение по стрелба към цел, преди да се заеме със сериозния проект да изследва геологията на планетата.

В рамките на период от една марсианска година Curiosity ще опита да определи дали околната среда в близост до мястото на кацането му някога е била пригодна за развитието на живот.

Проектът с кацането на машината на Марс струва 2,5 млрд. долара и ще продължи 2 земни години. Плутониеви генератори на борда на марсохода могат да го снабдяват с топлина и електричество в продължение на най-малко 14 години. Той е екипиран с инструменти за почистване и пробиване в скали. С тях трябва да събира парчета и проби, които да донесе на Земята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Техники, които ще ви помогнат да заспите по-бързо
Кои са знаците, че се справяте по-добре в живота, отколкото си мислите?
Емблематичният фосил „Малкото стъпало“ – неочаквана еволюционна загадка
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Ядрената индустрия ще добави 15 реактора догодина след спада в капацитета през 2025 г.
Проучване: Украинците не приемат мир на цената на територия и армия