България - последна в Европа по контрол над стреса на работното място

България - последна в Европа по контрол над стреса на работното място

Тревожни данни за работния климат в България отчетоха две европейски проучвания  - на общественото мнение в Европа, направено от Европейската агенция по безопасност и здраве при работа и Паневропейско проучване от 2013 година, съобщи БТА.

Над 65% от активнот заетите българи са подложени на стрес заради претоварване с работа, гласи един от общите изводи. В същото време над 20% от работещите са посочили, че са изложени на психически или физически тормоз по време на работа.

Според изследванията, половината от работещите в България смятат, че не се вземат мерки за контрол над стреса на работното им място и само 9 на сто посочват, че има добър контрол.

Претоварването с работа и несигурността за бъдещето на организацията-работодател са основните причини, които предизвикват стрес на работното място сред българите, коментира експертът по безопасност и здраве при работа Деяна Илиева.

Младите хора се оплакват по-често от стрес, в сравнение с по-възрастните работещи. Причините най-вероятно са в прекалено големите им очаквания, самооценката, начинът, по който възприемат натоварване и претенциите, свързани с ниво на знания, сравнено с тези, които работят от по-дълго време, коментира още Илиева.

България е на последно място в Европа по мерки, които се предприемат в предприятията за контрол на стреса, отбелязват още експертите.

С най-висока степен на заболеваемост и риск от заболявания вследствие на работния климат са наетите в секторите образование, хуманно здраве и социална работа, добивна промишленост, отчитат изследванията.

От обща умора и здравословни проблеми поради стрес, най-засегнати са работещите в образованието.

Друг симптом на хроничен стрес – безсъние, проблеми със съня се проявява най-често при работещите в сектор "хуманно здравеопазване и социална работа" и преработваща промишленост и отново в образованието.

Тревожност, дължаща се на работата, най-често се среща в секторите образование, хуманно здравеопазване и социална работа, както и в държавното управление, показват резултатите.

На другия полюс – с най-малко оплаквания са в секторите селско, горско и рибно стопанство, търговия, ремонт на автомобили и административни и спомагателни дейности, сочат резултатите от национално изследване на Главна инспекция по труда от 2012 г.

Български работодатели също са били потърсени за мнение и участие в анкетите, измерващи стреса на работното място. Почти всички от тази група са говорили за психическото напрежение, на което са били подложени самите те,  а не за това сред служителите им, посочва Деяна Илиева.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.