УНСС със стратегия за европейски университет

УНСС със стратегия за европейски университет

УНСС със стратегия за европейски университет

Разполагаме с богато портфолио от специалности, сред които 6 бакалавърски програми изцяло на английски език, споделя ректорът на Университета за национално и световно стопанство проф. д-р Димитър Димитров 

- Като ректор на най-големия бизнес университет в България какво ще кажете за резултатите, които постигате?

- Можем да се гордеем. Участието на УНСС в консорциума от 9 водещи европейски бизнес университета ENGAGE.EU ни включва в един истински европейски университет с обмен на преподаватели и студенти, с размяна на ресурси, дигитален и виртуален кампус, с обща информационна система – това е бъдещето и, за наша радост, вървим по този път. Нашият университет е един от малкото, които участват в такава европейска мрежа. Чрез интеграция и тясно сътрудничество създаваме високи образователни и социални стандарти и големи възможности за нашите възпитаници.

- Как отговаряте на предизвикателствата на постоянно променящата се икономика?

- Предлагаме богато портфолио от специалности, сред които 6 бакалавърски програми изцяло на английски език. За да отговорим на предизвикателствата на времето, ние непрекъснато модернизираме учебните програми и разкриваме съвременни, иновативни специалности, съобразени с променящата се бизнес среда. Такава е първата по рода си в България двойна магистърска програма по бизнес администрация (Double Executive MBA Programme) между УНСС и Illinois University (NIU) – USA.

- УНСС получи Академичен оскар за най-престижно висше училище в професионално направление „Икономика“ според работодателите и преподавателите във висшите училища. За какво е атестат тази награда?

- За нас това е голямо признание. Получаваме го вече пета поредна година. Голям брой работодатели споделят, че УНСС е марката, която бизнесът търси, и нашите студенти трябва да са спокойни, че са брандирани с марката УНСС.

- Какви са бъдещите ви цели, какво още искате да постигнете?

- По-добра учебна база и продължаване на дигитализацията с ускорени темпове. Последните години Министерството на образованието и науката инвестира повече в средното образование, отколкото във висшите училища. Това трябва да се балансира. Ние сами правим тези инвестиции в дигитализация, киберсигурност, по-модерни информационни и електронни системи, виртуални класни стаи, но трудно се справяме и ще работим и за институционална подкрепа.

Имаме голям потенциал за развитие в областта на изследователските проекти, което ще бъде акцент за следващия мандат. Привличането на чуждестранни студенти също е важен приоритет. Имаме добри примери с китайски университети и съвместни програми. Предстои да подпишем сътрудничество с косовски университет и т.н.

Искам също така да постигна по-добро заплащане на колегите, така че те да бъдат по-спокойни, че има устойчивост и работа за всички. Много съм благодарен на всички колеги за това, което правят. Само общите усилия дават добри резултати. Смятам, че сме намерили точния баланс.

Материалът е публикуван в бр.3/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ