Христо Иванов: ДБ не би подкрепила мандат на ГЕРБ, но това не значи, че той не може да бъде успешен

Общество

"Демократична България" не биха подкрепили първия мандат на ГЕРБ, но това не означава, че той не може да бъде успешен. Чисто аритметически това е възможно, дори и ако се извадят гласовете на "Продължаваме Промяната", които имат същата позиция за първия мандат. От наша гледна точка може да се каже, че сме го отписали. Това заяви в ефира на БНТ съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов относно възможностите за съставяне на правителство. 

"ГЕРБ трябва да покажат своята визия и своята сериозност и да поемат своята отговорност за него. Това ще бъде много важна част от разговора и за втория мандат. Кои са онези параметри, кои са онези политики, кои са онези приоритети, кои са онези техники на упражняване на властта, които биха могли да доведат до преодоляване на голямото недоверие, което съществува", обясни Христо Иванов.

Той добави, че не може да подкрепят първия мандат, но с интерес очакват как ще се развият нещата. "Вторият мандат за нас е сериозен разговор, защото има ясен мандатоносител - предварително определен и това е "Продължаваме Промяната", допълни Иванов. Според него третият мандат е непредсказуем, защото не се знае на кого ще го даде президентът.

Относно подготовката за местните избори, Иванов каза, че парламентите идват и си отиват доста бързо, местната власт обаче е най-долният фундамент на властта в България. Позиционирането и съотношението между политическите партии в рамките на местната власт е това, което задава цялата конструкция.

Приоритетът трябва да бъде единна кандидатура на предстоящите местни избори – на "Демократична България", на "Продължаваме Промяната" и на "Спаси София", не само за столицата, а за всички големи градове, уточни той. 

Според него един от приоритетите на изпълнителната власт трябва да бъде охраняването на българската граница. "Това е толкова важно за един национален приоритет като Шенген например, който ние имаме. Това трябва да е един от основните приоритети на следващото управление. Тепърва ще трябва да изяснява поддръжката на оградното съоръжение и неговата ефективност, съобразността на средствата, които са отделяни, как са използвани. Ако се стигне на формиране на изпълнителна власт с наше участие, ние трябва много внимателно да си извадим уроците от неуспехите на предишното управление и структурните му проблеми и да направим всичко възможно да не се повтарят. Нямаме време за допълнителни грешки и експерименти. За съжаление ситуацията с различните бежански огнища не се опростява в глобален план и ние трябва да сме готови, особено че сме външна граница на ЕС", посочи Христо Иванов. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Защо вече не можете да си позволите да игнорирате личния брандинг?
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
Джони Деп води преговори за участие в шестата част на знаковата поредица „Карибски пирати“
На днешната дата, 18 август. Рождениците днес
ЕЦБ предупреждава: Очаква се корекция на пазара заради бума на AI акциите
Недостиг на персонал предизвика криза в новия британски „суперзатвор“ за 400 млн. пунда
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света