Мерки "Red Bull" за икономиката ни анонсираха от ГЕРБ-СДС на консултациите с Радев

Мерки Red Bull за икономиката ни анонсираха от ГЕРБ-СДС на консултациите с Радев

Страната е в тежка политическа и социално-икономическа криза, гледа се с голяма надежда към първия мандатоносител за съставяне на правителство - правителство, което може да поеме отговорност в тези трудни времена. С тези думи президентът Румен Радев започна първата среща от серията консултации с парламентарните партии преди връчването на първия мандат за съставяне на кабинет. Първи на "Дондуков" 2 бяха поканени представителите на най-голямата парламентарно представена сила ГЕРБ-СДС. На нея отидоха председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Деница Сачева, Даниел Митов, Делян Добрев и Костадин Ангелов.

В началото на разговора Радев поздрави коалицията ГЕРБ-СДС с победата на парламентарните избори през октомври и попита представителите на коалицията каква е тяхната оценка за вероятността за съставяне на такова правителство и с кого, както и на какъв етап се намира диалогът и преговорите и контактите с другите политически сили, както и за идеята ми за съставяне на правителство на малцинството. 

"Съставянето на правителство е важно не само, за да има страната ни редовно управление, а и да се гарантира живота на 48-ото Народно събрание, което има да свърши огромна по обем работа. Вече всеки ден виждам, че се трупат много закони, бюджети, варианти, декларации, проекти за решение на НС", добави президентът. 

Според Радев, връщането на доверието в българския парламент зависи до голяма степен от това как той ще определи приоритетите така, че те да отговарят на очакванията на българските граждани. 

"Също така е важно и вашето отношение към бюджета - дали да бъде удължителен закон, който да предпази този бюджет от неизбежно предизборно наддаване и да даде възможност на следващото редовно правителство да формира бюджет според своите политики и приоритети. Или да отиваме на 3% дефицит, да се върнем обратно към Маастрихските критерии с едно жестоко орязване, или продължаване на политиките с 6,6% дефицит. Това са важни въпроси и по тях трябва да има решение", отбеляза Румен Радев. 

След няколко избора ГЕРБ-СДС е първа политическа сила, изтъкна председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Това отчасти го отдаваме на разбирането на българските граждани, че трябва да приключат експериментите в държавата ни. Разбирайки своята отговорност, сме тук за да проведем консултацията, добави тя.

"Положихме всички усилия, за да има работещо Народно събрание и вече се провеждат изслушвания и дебати по закони. Давайки си сметка, че едно от основните предизвикателства ще бъде предстоящата зима и доходите на гражданите, заявките от някои политически сили, че този дебат за евентуален бюджета за 2023 г. може да се превърне в сватбарско наддаване, в контекста на това, че може да има нови предсрочни парламентарни избори, е тема за много сериозен дебат. И само държавническата позиция на всички политически сили може да не ни изправя за пореден път пред следващо предизвикателство на следващ етап", посочи председателят на ПГ на ГЕРБ. 

По думите на Атанасова, ГЕРБ-СДС ще подкрепи проект на решение за придобиване на нови осем бойни самолета F-16 Block 70. Тя изрази надежда, че до няколко дни ще бъде определен състава на парламентарните комисии, така че всички тези въпроси да се решават експертно и в полза на българското общество. 

"Редица конституционно определени органи са с изтекъл мандат и в непълен състав и това е огромен проблем. Няма как да приемем еврото с управител на БНБ с изтекъл мандат – това пречи на работата с международните институции", каза още Румен Радев. След това попита ГЕРБ за предлаганите от тях антикризисни мерки.

"Първото ни правило е те да не изискват пари от бюджета. В същото време смятаме, че те ще подействат като "Red Bull за икономиката", обясни Делян Добрев и изброи 7-те антикризисни мерки, които ГЕРБ ще внесе в парламента: 

1. Решение на НС за компенсация за бизнеса за цената на тока до края на 2023 година на следния принцип:
- за присъединени на ниско и средно напрежение - 100% компенсация над 250 лв на МВч.
- за присъединени на високо напрежение - 100% компенсация над 200 лв на МВч.
2. Забрана за либерализиране на електроенергията за битови абонати до 01.01.2026г.
3. Решение на НС за мерки за намаляване на цената на горивата с 1 лев на литър - мито, изземване на свръхпечалбите на Лукойл и Литаско, подобряване на конкуренцията и др.
4. Решение на НС за възлагане на МС да проведе процедура за дългосрочен договор за неруски газ.
5. Решение на НС за иницииране на процедура за лицензиране от АЯР на неруско ядрено гориво.
6. Облекчаване на процедурите за изграждане на ВЕИ.
7. Закон за офшорния вятър /б.р. вече внесен в НС/.

 Да не се отменя търга на служебното правителство за газа, предупреди президентът Румен Радев. По думите му, 10-годишният търг върви и редовното правителство ще може да го приключи към март.

Радев поиска разяснение от ГЕРБ и по внесения от тях проект за решение за предоставяне на въоръжение и военна техника за Украйна. "Предстои преглед на помощта и подкрепата, която България може да окаже, да видим какви наличности можем да отделим и да се започне разговори със съюзниците. САЩ имат възможност да предоставят заместващ капацитет, въпросът е правителството да знае какво иска и как да си го получи", обясни Даниел Митов.

Спешно трябва да се изпрати посланик на България в НАТО, напомни още Митов. България не стои добре в рамките на НАТО и, за съжаление, в момента не се възприема като силен член на евро-атлантическата общност, допълни той.

"Когато вземаме от българската армия въоръжение и техника, трябва да си отговорите първо на въпроса за тези 10 години по време на вашето управление какво внесохте в армията ни, какво се постигна като подготовка на състава, на съвместимостта. България закъсня поне с 15 г. с модернизацията на армията ни", обърна се президентът към ГЕРБ.

Ще ви отговорим публично, обеща му Даниел Митов. Той обясни, че помагането на жертвата на агресията не ни прави част от военните действия. Това говорене трябва да спре, защото именно тези сигнали са част от това, което ни прави да изглеждаме ненадеждни в очите на партньорите ни, допълни депутатът от ГЕРБ. 

Хода на срещите на НАТО, срещам се с лидерите там, никъде не съм срещал упрек, че България е ненадежден партньор. Никъде не съм срещал документ, където да е записано, че сме задължени да предоставяме оръжие на Украйна. Напротив, оценява се това, което правим, на фона на състоянието на отбранителните ни способности, отговори Радев.

Никъде няма - давам си старото въоръжение и получавам за награда ново, запознайте се каква е практиката, да не изпаднем в състоянието сливи за смет, обърна се той към ГЕРБ. И обясни, че като главнокомандващ ангажимента му е да не допусне намаляване на отбранителния капацитет на България. Даде за пример позицията на Румъния - че не могат да предоставят въоръжение преди да са го заменили с ново. Държавите много ясно се ориентират кой къде и какво може да направи. И ще оценя, ако този парламент вземе решение и ускори процесите по модернизацията на армията, предупреди Радев. 

Относно възможностите за съставяне на правителство зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев декларира: "Ще положим всички усилия да съставим правителство до границата на самосъхранението, даже малко и отвъд нея, разбира се, без да се обезличаваме съвсем". По думите му, трябва да има консенсус относно бюджетната технология. "Хипотезата, в която Народното събрание във фактически предизборна ситуяация се гледа Бюджет 2023 има всички шансоведа се превърне в "перфектната буря", в допълнение, че при тази ситуация в момента в парламента няма да има нито една партия, която да носи отговорност за публичните финанси на държавата", каза Дончев.

Според Томислав Дончев най-безопасно в тази ситуация би било технологията "удължаване на бюджета" за 2022 г. дори до месец май с основните параметри, които позволяват изплащане на пенсии, помощи, функционирането на всички държавни системи. Другият вариант е рисков, защото гледането на бюджет за цяла година предполага политики. 

"Има възможности за формиране на правителство, но големият проблем е, че партиите колективно са пропаднали в рововете, които са изкопали през годините. Властват тънките сметки какво може да се извлече от ситуацията. За нас възможно формат е обединение около общи цели и принципи. Към момента няма такова формирано мнозинство", допълни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ