Радев отряза „Възраждане“ по темата референдум за въвеждане на еврото

Радев отряза „Възраждане“ по темата референдум за въвеждане на еврото

Радев отряза „Възраждане“ по темата референдум за въвеждане на еврото

Президентът Румен Радев отряза партия „Възраждане“ за искането им за провеждане на референдум за приемане на еврото. Още в началото на консултацията с четвъртата по големина политическа сила за съставяне на редовен кабинет при президента, представителите на „Възраждане“ поискаха от Радев да свика референдум за въвеждане на еврото.

Държавният глава обаче посочи, че референдум за влизането в Еврозоната е важен въпрос, но е и важно спазването на законите. Той подчерта, че съгласно закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори, е невъзможно. Президентът добави, че по Конституция също има ограничения, както и че международните договори имат приоритет над националното законодателство особено когато се касае за Европейския съюз.

От "Възраждане" отговориха, че няма да нарушат никакви закони, тъй като смятат да не поставят под въпрос влизането в Еврозоната, а само запазването на българския лев до достигането на средноевропейски нива на доходи. Според тях въпросът за референдума би гласял следното: "Съгласни ли сте българският лев да се запази като официална валута в България до достигане на 90% от средноевропейските доходи?" По думите на лидера на партията Костадин Костадинов това би могло да се случи през 2043г.

Радев му отвърна, че вече така или иначе има Национален план за въвеждане на еврото, затова по-скоро очаква българският парламент да се следи как се изпълнява този план за достигане на т.нар. Маастрихстки критерии. "Няма лошо да се стремим към една добра макроикономическа рамка, но при условия, така че тя да бъде от полза за гражданите и бизнеса", заяви държавният глава като посочи, че в момента България не отговаря на тези критерии. Добави и че трябва да се вземат предвид всички анализи и експерти и да се търси най-доброто решение, но България да не пропуска и всички възможни ползи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ