Три часа скандали в парламента заради избора на подуправител на НЗОК

Три часа скандали в парламента заради избора на подуправител на НЗОК

Три часа скандали в парламента заради избора на подуправител на НЗОК

Проф. Момчил Мавров бе избран за подуправител на Националната здравноосигурителна каса с мандат до 30 ноември 2028 г. Той беше единственият номиниран за поста, издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "За"  гласуваха 103 народни представители, "против" бяха 83, нямаше "въздържал се". Гласуването беше предвидено като извънредна точка в дневния ред на Народното събрание преди парламентарния контрол. Избор на подуправител от парламента е за първи път след промяната на правилата. Досега той беше назначаван отуправителя на НЗОК. Номинацията и особено изборът бяха на косъм от провал, предшествани от три часа скандали и размяна на цветисти обиди, обвинения и дори жестове.

От ПП-ДБ опитаха да блокират разглеждането на точката, направено от председателя на НС Росен Желязков, но депутатите от ГЕРБ, "Възраждане" ДПС и трима от ИТН осигуриха влизането ѝ - кворумът бе от едва 90 депутати, което им даде шанс. На фона на разискванията, в един момент в залата се развихри скандал между Йордан Цонев от ДПС и Кирил Петков, в който се включи и Делян Пеевски. Темата на спора не стана ясна, но живото излъчване на заседанието показа видимо висок градус на напрежение.

Спорът от трибуната между парламентарните групи започна с това кой е допуснал точката да влезе извънредно в дневния ред на НС. От ПП-ДБ обвиниха "Възраждане", че са гласували за включване на точката в дневния ред и така са дали възможност да бъде избран. 

При представянето на единствената кандидатура председателят на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС обоснава номинацията с това, че проф. Мавров има повече от 10 години професионален опит в системата на здравеопазването и в областта на управлението на здравеопазването, в управлението на НЗОК като председател на Надзорния ѝ съвет, в управлението на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, Пловдив, като заместник-директор по административните и икономически въпроси.

"Има доклад на ДАНС в секретно деловодство, който говори срещу този кандидат за подуправител на НЗОК - проф. Момчил Мавров и има съмнения за лобизъм за частни болници. Затова ние се обявяваме категорично против неговата кандидатура", обяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Той добави, че не биха допуснали риск за здравето на българските пациенти и за финансирането на българските болници.  

Георги Свиленски напомни, че БСП имаше алтернативен кандидат за шеф на касата - Жени Стайкова. "Дадохме ви алтернатива, кандидат честен и достоен, всички организации бяга с подкрепа, нито един против. Влиза в зала, гласува се - няма", ядоса се той. Всичко трябва да се рестартира, забатачили сте се до гуша", добави Свиленски.

Васил Пандов от ПП-ДБ припомни, че вече двама управители на НЗОК са сменени заради нарушения. Той защити настоящия шеф. "Внесете искане за освобождаването му, тогава ще бъде воден дебат. Днес темата е друга", каза Пандов.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че парламентарната група на ПП-ДБ преди две седмици е взела решение, че не може да подкрепи този кандидат. "Това беше комуникирано с нашите колеги от ГЕРБ и ДПС и те, с пълното съзнание за това наше решение, днес с помощта на "Възраждане" вкарват тази точка в зала. Сега очакваме "Възраждане", като не участват в гласуването, да направят възможен този избор", добави той. Иванов беше категоричен, че ако кандидатурата мине в зала, ще има политически последици.

Поредицата възражения доведоха в един момент до там, че Костадин Ангелов дори намекна, че може да се стигне до сваляне на шефа на НЗОК Станимир Иванов, който бе издигнат от ПП-ДБ. Шефът на парламентарната здравна комисия заяви, че проверката на ДАНС, на която се позовават от ПП-ДБ е прекратена, тъй като няма данни за извършено престъпление. "Няма да ви позволя да черните хора, които са доказани професионалисти. Разпространяването на лъжи във фейсбук не може да се сравнява с отговорно управление и отговорност към финансите в държавата. Лъжите няма да ви доведат до никъде", закани се Ангелов.

Маргарита Генчева от "Възраждане" припомни, че в здравна комисия вече са го изслушали. "Няма да взимам отношение по професионалните и личните му качества, и няма да коментирам неговата пригодност за този пост. Изземването на назначенията в НЗОК от страна на НС нарушава разделението на властите и законодателната пряко започва да се намесва в изпълнителната. Опасен прецедент е Народното събрание да започне да избира не само ръководството на други органи и администрация, но и на техните заместници", предупреди тя, визирайки възраженията на "Възраждане" на измененията по Закона за здравното осигуряване наскоро. "Превръщането на длъжността в изборна няма да промени начина, по който се използва публичен ресурс. Не очакваме да се подобри контролът върху разходването на средства", предупреди Генчева.  

"Вие допуснахте тази точка да се разглежда в зала. Може много да говорите и да оплювате, но като дойде време за гласуване, вие ще подкрепите кандидатурата на Мавров и това ще е позорно гласуване", каза Искрен Митев от ПП.

"Имат перфектната възможност ей сега, в момента, да подадат оставката на правителството. В знак на протест срещу включването на тази точка. За пореден път даваме възможност на това правителство, на тази формация, да се освободят от оковите на ДПС и на ГЕРБ", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. 

Независимият депутат Радостин Василев видя "жестока форма на лицемерие" в случващото се и изрази надежда колегите от "Възраждане" и ИТН да гласуват против тази кандидатура за шеф на НЗОК.

Росица Пандова от ПП-ДБ заяви, че има съмнения, че името на Мавров е замесено в корупция. "Професионалната биография на проф. Мавров е изключително добра, но до мен достигна информация, че има прокурорско разследване и аз бих искала да знам има или няма такова", заяви Пандова.  

Цончо Ганев от "Възраждане" атакува ПП-ДБ, че в комисия си гласуват заедно. "Не знам какви са ви договорките с ГЕРБ и какъв катарзис изживявате от няколко дни. Ваше право е да си въртите договорките и да излизате да възхвалявате Борисов и Пеевски. От ПП-ДБ трябва да се научат, че не могат да се крият постоянно и вечно да им е виновен Борисов и Пеевски. Трябва да разберат, че те са обслужващият персонал на тези двама лидери на партии и като такъв трябва да си изпълняват всичко, което им се спусне като изисквания", посочи той. 

Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски продължи с обвиненията за несправяне с управлението като изтъкна, че според него местните избори са показали, че ДПС е "втора партия в държавата". Пеевски заяви, че премиерът Николай Денков не се справя и трябвало "батковците му Кирил Петков и Асен Василев да го пазят". "Свалянето на Денков зависи само от ГЕРБ. Те са в коалиция. Ние подкрепяме политики. Денков е тема, която приключва след три месеца", добави Пеевски. 

От "Продължаваме промяната" излязоха с официална позиция, в която осъждат "остро безпочвените критики на Делян Пеевски към премиера акад. Николай Денков, както и неговата грешна самопреценка за ролята му в държавата". 

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък поиска 15 минути почивка и прекъсване на заседанието. "През цялото време повтаряме, че се събрахте, за да разпределяте порциите. Преди малко се размениха такива думи между Пеевски и Кирил Петков и добре, че не ги чу българският народ", коментира Корнелия Нинова. Пеевски я репликира от място и тя отвърна: "Не викай на мен, г-н Пеевски, излезте навън и се разберете като мъже с Кирил Петков. Основният виновник за това положение е Бойко Борисов, а сега седи и ви гледа сеира и за да се спре това извиване на ръце, излезете, разберете се като мъже и спрете да тормозите българския народ само заради собствените си интереси". 

Тошко Йорданов от ИТН пък отнесе поредно наказание "забележка" от председателя на парламента Росен Желязков за обиди от трибуната към Кирил Петков. Двамата си размениха хапливи реплики на тема "голям-малък".

"Да кажа само какво чух долу от първия ред. Кирил Петков, който е функция на баща си, зададе въпроса "Кой е малък?", явно визирайки ръста ми от 1,70 м. Ако аз съм 1,60, това, което смятате за ваше, е сигурно 10 сантиметра", заяви Йорданов от трибуната, докато възразяваше срещу мотивите на ПП-ДБ за неподкрепа на номинацията на подуправител на НЗОК.

Междувременно Петков стана, мина покрай него и му направи многозначителен знак, който наподобяваше показване на разлика в ръста им. А сценаристът на Слави Трифонов се обърна към Делян Пеевски с молба: "Моля ви, набийте му канчето отново, само от вас го е страх".

Малко след това депутатът от ИТН и бивш регионален министър Гроздан Караджов добави още пикантност в днешните дебати като запя от трибуната песен на Ицо Хазарта, който понастоящем е депутат от "Продължаваме промяната". "Как успяхте да го поемете целия едновременно...?", подхвана Караджов, обръщайки се към Кирил Петков. И разказа, че по-рано днес сутринта се е засякъл с Кирил Петков, който го агитирал ИТН да гласува против кандидата на ГЕРБ за подуправител на здравната каса Момчил Мавров, защото бил недостоен и "взимал 30% рушвети".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ