МВнР предупреди да се избягват пътувания до Сърбия днес и утре
Българското външно министерство излезе с препоръка да се избягват пътувания този уикенд в Сърбия заради планираните мащабни антиправителствени протести в Белград. Те бяха предшествани от национален студентски поход. Хиляди протестиращи, предимно студенти, вече пристигнаха в Белград за мащабните демонстрации през почивните дни. Колоните от дошлите пеша, или с велосипеди протестиращи, бяха посрещнати при влизането в центъра на столицата с аплодисменти, сръбски знамена, клаксони на автомобили и рев на двигатели от паркиралите до сградата на парламента стотици мотористи.
Към демонстрацията се присъединиха фермери, учители и работници.
Властите в западната ни съседка предприеха безпрецедентни мерки за сигурност заради демонстрациите.
Управляващите предупредиха за планирано насилие. Подготвя се и контрапротест.
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че всички, които предизвикат безредици, ще бъдат арестувани.
Недоволството, избухнало след трагедията с рухването на козирката на гарата в Нови Сад, довело до смъртта на 15 души, продължава вече месеци наред.
Очаква се митингите днес и утре да бъдат най-големите от десетилетия. Властите очакват в тях да се включат между 60 и 80 хил. души, а според организаторите те ще са повече.
От дни в района има засилено полицейско присъствие заради планирания контрапротест от поддръжници на правителството и очаквани провокации.
Множество лоялни привърженици на Вучич пристигнаха в Белград тази седмица, за да лагеруват близо до кабинета му в центъра на града, като докараха и трактори. Премиерът в оставка Милош Вучевич каза, че полицията ще се намеси в случай на насилие.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румъния: САЩ намаляват военното си присъствие на Източния фланг на НАТО
Свят |Модерната търговия у нас – над 6 млрд. лв. инвестиции за 15 години
Бизнес |Ръст на борсите в Европа, фокусът е върху корпоративните отчети и решението на Фед за лихвите
Финанси |Foxconn ще внедри хуманоидни роботи в завода си за AI сървъри в Хюстън
Компании |ЕЦБ гледа на 2029 г. като потенцилен период за стартиране на дигиталното евро
Финанси |80-годишна жена почина, забравена на остров от круизен кораб
Любопитно |Наталия Киселова подаде оставка като председател на НС, замени я Рая Назарян
Политика |Тръмп изрази съжаление, че не може да се кандидатира за трети мандат
Политика |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро
Политика |Силните финансови отчети в технологичния сектор успокояват опасенията от AI балон
Финанси |Бизнес перспективи: AI и онлайн пазаруването или как се пристрастяваме към Shein и Temu
Бизнес |Времето: Слънчево с температури до 21 градуса
България |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.