Ли Сидол с първа победа по Го срещу робота AlphaGo

Ли Сидол с първа победа по Го срещу робота AlphaGo

Южнокореецът Ли Сидол, който е световен шампион по играта Го, успя да победи компютърната програма AlphaGo в четвъртата партия от турнира в Сеул, съобщиха световните информационни агенции.

Победата на Ли Сидол показа, че компютърната програма не е перфектна и има възможности за усъвършенстване.

Днешният мач продължи повече от четири часа и половина. Ли Сидол започна играта лошо, но към края успя да заеме добри позиции.

Резултатът вече е 3:1 за изкуствения интелект. Последният пети мач е насрочен за 15 март. Победителят в турнира обаче вече е известен. Това е изкуственият интелект.

Както беше обявено предварително, в случай че победи компютърът, наградната сума от 1 млн. долара ще бъде дадена за благотворителност. „Дийп майнд”, разработилият програмата филиал на Google, сравни играта Го с „Еверест” на изкуствения интелект.

Мачът предизвика не по-малък интерес от срещата през 1997 г. между световния шампион по шах Гари Каспаров и компютъра Deep blue на IBM, която също завърши с победа на машината.

Ли Сидол е на 32 години и е един от най-великите съвременни играчи на Го. Миналия месец той беше убеден, че ще победи категорично компютъра с 5 на 0 или 4 на 1, припомня БТА. Ден преди началото на турнира обаче той вече имаше съмнения, защото след сеансите за запознаване с програмата осъзна, че тя е „много по-ефикасна”, отколкото мислеше.

След като загуби турнира вчера, той се извини на почитателите си и каза, че се надява на поне една победа.

През октомври м.г. AlphaGo успя да победи трикратния шампион на Европа Фан Хуей, китаец, който живее във Франция. Ли Сидол беше смятан за много по-сериозно препятствие за преодоляване от машина.

Древната китайска игра Го е една от най-сложните, измисляни някога. Тя се играе от двама играчи, които местят черни и бели пулове на разчертана дъска. Целта е да се заемат възможно най-много места и да се блокира противникът. Броят на възможните конфигурации е неизчислим.

Това, което прави постижението на AlphaGo още по-значимо, е че играта е трудна за овладяване от компютри, защото хората разчитат в нея и на интуицията си. Компютърната програма на Google обаче е разработена така, че не само да подражава на хората, а и да измисля нови стратегии, имитирайки човешката интуиция в справянето със сложни задачи. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%