Eлектромобилите в ЕС се увеличили с 55% за година, в Естония карат най-старите коли
 
                      През 2022 г. броят на електрическите леки автомобили в страните от Европейския съюз( ЕС) почти е достигнал 3 млн. броя, което е +55% увеличение в сравнение с 2021 г. (1,9 млн.), показват нови данни на Евростат.
Най-високият годишен темп на нарастване на пътническите електромобили в периода 2013-2022 г. е отбелязан между 2019 г. и 2020 г. (+85%), последван от увеличението през 2021 г. в сравнение с 2020 г. (+78%). Делът на електрическите леки автомобили в общия брой леки коли е нараснал от 0,02% през 2013 г. до 1,19% през 2022 г.

Общият дял на електрическите пътнически автомобили се очаква да нарасне значително през следващите години в навечерието на забраната на ЕС от 2035 г. за продажбата на нови автомобили с двигател с вътрешно горене. Забраната е свързана с Индикатора за устойчиво развитие за намаляване на емисиите на CO2 от новите леки автомобили, припомнят от европейската статистическа агенция.
Що се отнася до общия брой леки автомобили ( бензин или дизел, включително хибриди; или с всички видове алтернативна енергия), той е нараснал в почти всички членки на ЕС през последните пет години, достигайки общо близо 253 милиона броя през 2022 г. (+14% в сравнение с 2013 г.) .
В България през 2022 г. регистрираните леки автомобили са били общо 2 896 777, от които, по оценка на Евростат, от които 6 293 са били електрически, показват данните на статистиката.
Най-висок дял на новите леки автомобили (на възраст до 2 години) сред страните членки на ЕС е регистриран в Люксембург (18% от всички леки автомобили в страната), следван от Германия и Швеция (и двете по 15%), Белгия, Ирландия и Австрия (всички 13%).
Междувременно най-старите леки автомобили (20 или повече години) са регистрирани в Естония (34%), Румъния (31%), Финландия (30%), Полша (29%) и Португалия (26%)
За България, Гърция и Словакия липсват данни за леките автомобили по възраст, посочват от Евростат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Лидерите раждат ли се, или се създават?
Лидерство |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Лидерите раждат ли се, или се създават?
Лидерство |Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
Свят |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |KoHousing променя правилата на имотния пазар
Икономика | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |Как богатите увеличават глобалните вредни емисии, дори когато ги намаляват у дома
Свят |Тръмп: Намаляването на американското военно присъствие в Румъния "не е много голямо"
Свят |ADVERTORIAL
 
						Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
 
						Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
 
						 
                 
                			   
              	 
                         
                           
                         
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
	                       
                               
                               
                           
                               
                               
                           
                               
                              
Коментари
Няма въведени кометари.