22 млн. работни места са били изгубени в развитите страни заради COVID-19

22 млн. работни места са били изгубени в развитите страни заради COVID-19

22 млн. работни места са били изгубени в развитите страни заради COVID-19

Общо 22 млн. работни места са изгубени в развитите икономики в резултат от пандемията от COVID-19. Това съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Си Ен Би Си.

Според годишния доклад на Организацията за заетостта различните държавни програми за задържане на хората на работа, въведени заради кризата, са успели да спасят 21 млн. работни места. Въпреки това богатите страни са изправени пред риск от нарастване на дългосрочната безработица, тъй като нискоквалифицираните работници, които са останали без работа заради пандемията, са изправени пред редица предизвикателства в опитите си да се завърнат на пазара на труда.

„Много от работните места, които бяха изгубени по време на пандемията, няма да бъдат възстановени“, коментира Cтeфaн Kapcильo, който ръководи отдела за заетостта и доходите на ОИСР.

През май 2021 г. безработицата в страните от ОИСР се е понижила до 6,6%. Въпреки спада обаче тя продължава да е с около 1% по-висока от нивата от преди пандемията. От 22-те млн. души, които са загубили работата си заради кризата, 8 млн. са безработни, а 14 млн. се считат за неактивни.

От ОИСР отбелязват, че не очакват заетостта да се завърне на предпандемичните си  нива преди третото тримесечие на 2023 г. Някои отделни страни, като например тези в Азиатско-тихоокеанския регион, обаче може да се завърнат към тези нива по-рано, тъй като те се справиха по-добре с кризата.

Най-засегнати от сътресенията на пазара на труда са уязвимите групи, жeнитe и ниcĸoĸвaлифициpaнитe paбoтници, които са непропорционално представени в секторите, засегнати най-тежко от кризата.

Ефектът от пандемията върху пазара на труда се усеща особено силно и от младите хора, отбелязват в доклада.

„Белезите, оставени от кризата, ще бъдат усещани дълго време от младите хора в сферата на заетостта и заплащането“, каза директорът на отдела за заетостта, труда и социалната политика в ОИСР Стефано Скарпета.

Според ОИСР ефектът върху младите хора е най-малко два пъти по-голям, отколкото при по-възрастните. Сред най-тежко засегнатите са младите хора в Канада, САЩ, Мексико и Испания.

Това развитие идва на фона на така или иначе тежката ситуация за младите хора по света, които понесоха сериозен удар по време на финансовата криза от 2008 г. След нея бяха нужни цели 10 години, преди заетостта сред младите да се върне на нормалните си нива, сочат данните на ОИСР.

„Най-важното послание е: Този път трябва да се справим по-добр. Не можем да позволим младите хора отново да бъдат толкова сериозно засегнати,” казва Скарпета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ