Amazon декларирал загуба в Европа въпреки огромните приходи

Икономика

Най-голямата онлайн платформа за пазаруване Amazon не е платила никакъв корпоративен данък в Европа за миналата година, предаде "Гардиан".

Компанията оперира в Европа чрез регистрираното в Люксембург дружество Amazon EU Sarl. През миналата година то е отчело рекордни приходи от 44 млрд. евро, което е с цели 38% повече в сравнение с 2019 г. В същото време обаче според отчетите тази компания е била на загуба от 1,2 млрд. евро през 2020 г. и следователно не дължи никакъв корпоративен данък. Не само това – компанията дори е получила данъчен кредит от 56 млн. евро, с които може да намали бъдещите си данъчни задължения.

Amazon EU Sarl има наети служители във Великобритания, Германия, Франция, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция. В тези 8 държави обаче на договор към платформата работят само 5262 служителя. Това означава, че компанията има по 8,4 млн. евро приходи на служител.

Голямата промяна в навиците на потребителите доведе до рекорден интерес към пазаруването онлайн. Докато много търговски компании, които разчитат предимно на физически магазини имат силни затруднения да се справят с кризисната ситуация, Amazon генерира невиждани приходи и въпреки това отчита загуба.

„Компании като Amazon разчитат на много публични услуги и обществена инфраструктура, за да извършват услугите си. Те са задължени на обществото и трябва да допринасят за него. Въпреки това ставаме свидетели на отвратително данъчно избягване“, коментира Маргарет Ходж, британски депутат от партията на Лейбъристите.

„От 2010 г. досега Amazon е инвестирала в Европа 78 млрд. евро в изграждане на инфраструктура и създаване на хиляди нови работни места“, коментира говорител на компанията.

Американският президент Джо Байдън наскоро предложи 100-те най-големи глобални компании да плащат единен глобален корпоративен данък. Реформата е в процес на обсъждане от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Според фондацията Fair Tax най-големите шест американски технологични компании – Amazon, Facebook, Google, Netflix и Apple – бяха обвинени, че през последните 10 години за избегнали данъчни задължения за 100 млрд. долара.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Почина режисьорът на „Приятели“ и „Теория за големия взрив“ Джеймс Бъроуз
„Метрополитен" подписа два договора за разширение от 2 км на метрото в "Люлин"
Защо несигурността е по стресираща от сложността?
Иран отново затвори Ормузкия проток заради продължаващите удари в Ливан
Външният министър на Италия отмени визитата си в САЩ заради скандала между Тръмп и Мелони
Как да изберете PR фирма в ерата на изкуствения интелект?
Белият дом обсъжда облекчаване на ограниченията за иранските футболисти на Световното