Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американски индустриалци против обмисляните нови мита срещу Китай
"Цените ще хвръкнат нагоре!", Продажбите ни ще се сринат", "Това е краят на нашата промишленост!". Това бяха алармиращите заключения на американски индустриалци, които снощи се обявиха против проекта на правителството на Доналд Тръмп да обложи с мита още хиляди китайски продукти, предаде Франс прес.
Близо 350 индустриалци, представители на малки и средни предприятия, на големи групи и професионални федерации започнаха шестдневни публични консултации по стратегията на ескалиращо налагане на мита на президента Тръмп.
Още през първите сесии с участието на екип от представители на администрацията протестиращите бизнесмени, мнозина от които произвеждат в Китай, не спестиха критиките си пред перспективата от нов голям транш мита, които от септември биха могли да ударят китайски стоки за 200 милиарда долара.
Ако те станат факт, общо китайски стоки за 250 милиарда долара ще бъдат облагани с нови мита от Вашингтон, без в сметката да влизат налозите върху вноса на алуминий и стомана.
"С допълнителните мита ние ще достигнем абсурдното равнище на мита от 42,6 на сто! Това е неоправдано", заяви Рос Бишъп, който произвежда луксозни пътни чанти и куфари за пилоти и летателен персонал.
"Китай стана уникално място в света", където да се произвежда нещо, посочи Стивън Ланг, които председателства асоциацията на производителите на булчински и бални рокли. "Тяхната работна ръка е петролът на останалата част на света", заключи този работодател, който има персонал от стотина души в САЩ. И макар роклите все още да не са включени в списъка с продуктите, за които могат да бъдат наложени мита, този предприемач се опасява от най-лошото: "Мисля, че скоро ще ни включат и нас и не съм оптимист".
"Промишлеността ни ще бъде ударена по непропорционален начин от тези мита", оплака се Карен Гиберсън от сдружението на производителите на аксесоари.
Според Националната асоциация за бизнес икономикс "над 90 на сто" от 250 икономисти от частния сектор са на мнение, че сегашните мита и заплахите за нови имат отрицателно въздействие върху американската икономика, допълва АФП.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.