Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кой е големият губещ от търговската война между Пекин и Вашингтон?
Аамериканският бизнес поема по-голямата част от тежестта, свързана с увеличените разходи заради митата, наложени в разгара на търговската война между Вашингтон и Пекин. Това се казва в нов доклад на Moody’s, цитиран от Си Ен Би Си.
Според рейтинговата агенция американските вносители са поели повече от 90% от допълнителните разходи, произтичащи от 20-процентовите мита върху китайските продукти.
Това означава, че американските вносители плащат с около 18,5% повече за китайските продукти, върху които има 20-процентов налог, докато китайските износители печелят с 1,5% по-малко за същия продукт.
„По-голямата част от разходите по тези мита бе прехвърлена върху американските вносители. Ако тарифите останат в сила, натискът върху търговците на дребно в САЩ вероятно ще се увеличи, което ще доведе до ръст на потребителските цени“, отбелязват от агенцията.
По-високите мита бяха влязоха в сила по време на мандата на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Повечето от тези тарифи продължават да са в сила и днес, като те засягат над половината от всички търговски потоци между САЩ и Китай, посочват от Moody’s.
Американските вносители обаче не са единствените, засегнати тежко от повишените мита.
Според доклада на агенцията американските износители също изпитват затруднения заради ответните тарифи, наложени от Китай. Това се дължи на факта, че китайските тарифи са насочени основно към продукти от САЩ, които могат да бъдат внесени и от други места, като например селскостопански стоки.
Редица икономисти са на позицията, че митата на Тръмп срещу китайския внос вредят на американската икономика, като същевременно с това не поставят нужния натиск върху Пекин за прекратяване на нелоялните търговски практики.
Президентът Джо Байдън заяви, че не е съгласен с подхода на Тръмп към Китай, но не бърза да прави промени в политиката на своя предшественик.
.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.