Бизнес лидери от 20-те най-големи икономики призовават за спешни реформи на световната икономика

Бизнес лидери от 20-те най-големи икономики призовават за спешни реформи на световната икономика

Световната икономика е изправен пред най-тежката криза от 100 години насам, като рисковете ще останат завишени, ако не бъдат въведени спешни реформи по време на срещата на върха на Г-20 в Саудитска Арабия, която ще се проведе само виртуално на 21 и 22 ноември. За това предупреждават от групата Business Twenty (Б20), в която влизат водещи бизнес лидери отстраните членки на 20-те най-силни икономики.

„Световната икономика е в най-лошото си състояние от век насам. Това е предизвикателство, но и възможност да изградим нещо по-добро, като за целта политиците и бизнес лидерите трябва да предприемат спешни мерки“, коментира председателят на групата Юсуф Ал-Бениан.

Групата Б20 призовава лидерите от Г-20 да предприемат „смели и широкообхватни“ мерки за стабилизиране на икономическото възстановяване след пандемията. От групата подчертават, че търговското напрежение, политическата несигурност, геополитическите конфликти и финансовата уязвимост са основните рискове пред световната икономика.

„Бизнесът носи отговорност и има голяма роля за изграждането на икономика, която е социално приобщаваща и устойчива от гледна точка на околната среда“, коментира Ал-Бениан.

Саудитска Арабия е първата държава от региона на Близкия изток и Северна Африка, която ще бъде домакин на срещата на върха на Г-20. Събитието събира лидерите на най-големите икономики в света за разглеждане на финансови и социално-икономически проблеми.

От Б20 представиха днес 22 предложения за Г20. Всяко едно от тях попада в една от три основни категории – овластяване на хората, опазване на планетата и откриването на нови хоризонти:

Овластяването на хората

В тази категория от Б20 имат 10 предложения, които целят ускоряването на усилията за овластяването на жените и младите хора в бизнеса, както и за изграждането на работна сила, която е устойчива на технологични, здравни и икономически рискове. От групата призовават и за увеличени на финансирането на програмите за устойчиво развитие и икономическа диверсификация.

Групата призовава Г-20 да подсили търговското сътрудничество и инвестиционната система чрез премахване на протекционистки мерки, осигуряването на подкрепа за свободните пазари както и „налагането и подобряването на правилата за гарантиране на равнопоставеност в световен мащаб“ чрез институции като Световната търговска организация ( СТО).

„Бизнес общността твърдо подкрепя стабилната многостранна система за търговия, която се оповава на СТО“, казават от групата. „Системата обаче изправена пред криза, която е изострена от пандемията от COVID-19“, добавят те.

Опазване на планетата

От Б20 имат три предложения за насърчаване на растежа в тази категория. Те искат лидерите от Г-20 да поемат ангажимент за превръщане на водещите икономики в въглеродно неутрални през втората половина на века, а за предпочитане и до 2050 г.

„Планетата ни е под по-голям натиск, отколкото по време на който и да е било друг период в човешката история“, коментират от групата.

Откриването на нови хоризонти

В тази категория Б20 дава 9 предложения, които се фокусират върху подобряването на средата за финтех индустрията и използването на новите технологии за управление на рисковете, свързани с корупцията и измамите.

Групата препоръчва инвестиции в дигиталната инфраструктура, включително в 5G мрежите, изкуствения интелект и „интерната на нещата“. По-конкретно, Б20 иска „всеобхватно и балансирано споразумение в рамките на СТО“.

Предложенията ще бъдат представени официално по време на виртуалната среща на Б20 на 26-27 октомври.

От групата казват, че превръщането на тези предложения в реалност ще „предпази стабилността в краткосрочен план и ще повиши брутният вътрешен продукт на страните от Г-20 с повече от четири процента в дългосрочен план.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ