Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|БСК съветва: Фирмите, които търгуват с Украйна, да търсят нови пазари

Българска стопанска камара предупреждава за възможни сътресения при компании, чиято дейност е обвързана предимно с Украйна. Войната ще се отрази основно на туроператорите, които и това лято няма да могат да разчитат на входящи туристи от там. „Фирмите, опериращи основно на украинския пазар, ще трябва бързо да се пренасочат”, съветва Веселин Илиев, главен директор „Международно икономическо сътрудничество“ в БСК.
По данни на бизнес организацията, българският износ за Украйна е в границите на 250-350 млн. евро годишно, като през миналата той е достигнал до 400 млн. евро. Основните експортни стоки са торове, фармацевтични продукти, машини и електротехнически изделия.
„Военните действия ескалират и е трудно да се предвиди докъде ще се разпростре конфликтът. Но отсега е ясно, че борсовите стоки, каквито са торовете, няма да бъдат засегнати съществено. Дори е възможно цените им да се покачат, както това се случи с много други търгувани на борсата стоки. Но някои нишови продукти в износа ни за Украйна вероятно ще пострадат. Това са фармацевтични, електрически изделия за дома – например бойлери, които заемат 6-7 място в експортното ни портфолио за Украйна, повечето инвестиционни стоки, какаови изделия, парфюмерия и козметика, видео игри. Макар и извън статистиката, може да се очаква, че износът на специална продукция ще нарасне”, посочва пред Мениджър Нюз Илиев.
Вносът от Украйна възлиза на 500-600 млн. евро годишно, а през 2021-а е надхвърлил 800 млн. евро. Импортът е доминиран от суровини и борсови стоки - полупродукти от желязо или от нелегирани стомани, слънчоглед и амоняк. „Производството им ще се наруши и количествата ще намалеят. Българските вносители ще се преориентират към други доставчици. Проблемите по-скоро са свързани с резкия скок на цените им. Заплаха представлява вносът на резервни части за сервиз на украинско оборудване (строителни и минни машини). Около половината от вноса на пелети за горивни камери в България идва от Украйна. Ако този внос намалее, цените на вътрешния пазар ще нараснат още повече”, е прогнозата на БСК.
Допреди COVID-19 пандемията Украйна бе един от водещите пазари, наред с Руската федерация, Молдова и Беларус. През 2019-а България е посетена от над 471 000 украинци, което представлява 24%-ен ръст спрямо рекорда от 2018 г. И този сезон българското Черноморие няма да посреща украински туристи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
Свят |Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Любопитно |В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Свят |Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Технологии |Неизвестно за известните: Салвадор Дали става дизайнер на най-добрите часовникари сред бижутерите
Любопитно |Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Спорт |Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Свят |Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
България |В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Свят |Естония е готова да приеме самолети на НАТО с ядрени оръжия на борда
Свят |Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Технологии |Daily Mail: Дядото на новия шеф на британското раузнаване MI6 е сътрудничил с нацистите
Свят |Червени флагове, за които да внимавате, когато сте на интервю за работа
Мениджмънт |

Коментари
Няма въведени кометари.