Цял икономически сегмент застрашен да изчезне заради кризата

Цял икономически сегмент застрашен да изчезне заради кризата

Настоящата криза може да постави началото на изчезването на цял икономически сегмент, който насърчава иновациите, засилва износа на стоки и услуги с по-висока добавена стойност, привличането на капиталови инвестиции и преки чуждестранни инвестиции, привличането на квалифицирана работна сила и подпомагането на положителните демографски тенденции и национален имидж. Това показва икономически доклад на българската стартъп асоциация BESCO.

Фокус на доклада е стартъп екосистемата в България по време на Covid-19 кризата. 

Проведеният анализ очертава ключови изводи, касаещи икономическите затруднения на сектора, към които Асоциацията на стартъпите обръща внимание и предлага конкретни мерки. Сред тях са:

· Над 42% от компаниите заявяват, че а изложени на среден до висок риск от фалит в рамките на следващите три месеца. За период от 6 месеца на непроменен икономически пейзаж, процентът на застрашените компании се увеличава на 75%. 

[[{"fid":"352380","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":518,"width":1219,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

· 66% от компаниите прогнозират спад на приходите над 40% спрямо предходните месеци, а 63% от компаниите планират принудителни съкращения.

[[{"fid":"352381","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":566,"width":667,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

[[{"fid":"352382","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":530,"width":978,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

· 65% от компаниите посочват като съществен проблем загубата на местни клиенти, а 54% - загубата на международни такива. В следствие на това липсата на ликвидност е проблем, който притеснява или вече дава отражение в 53% от компаниите в стартъп екосистемата.

Засегнатите в анализа предложения за конкретни мерки за икономическо възстановяване на индустрията включват:

· Достъп на стартъпи до обществени поръчки.

· Функционален Фонд на фондове. Увеличаване на капиталови инвестиции чрез рисков и дългов капитал.

· Гласуване на законопроект за Договорно акционерно дружество

Анализът е осъществен от BESCO в партньорство с Edit.bg – мрежата за икономическо развитие чрез иновации и технологии, BVCA - Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, Endeavor България, ABLE – Асоциацията на българските лидери и предприемачи, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия към Министерство на икономиката и се основава на отговорите на 100 стартиращи и иновативни компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ