Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Едно задължително корпоративно четиво
Четвъртата индустриална революция не прилича на нищо, което човечеството е преживявало досега. Новите технологии водят до сливане на физическия, дигиталния и биологичния свят, което крие едновременно огромни възможности и потенциална опасност. Скоростта, мащабът и дълбочината на тази революция оказват влияние както върху световната икономика и политика, така и върху обществото и отделния човек.
Тя е наше, собствено творение и през нови форми на сътрудничество и управление, може да бъде използвана за общото благо. В това е убеден основателят и председател на Световния икономически форум Клаус Шваб, чиято книга "Четвъртата индустриална революция" излиза днес на книжния пазар у нас.Международната критика, изтъкнати икономисти и висши мениджъри на глобални компании от цял свят определят книгата като задължително четиво за корпоративните лидери, политиците и всички граждани, които искат да бъдат информирани и да бъдат част от изграждането на бъдещето. Специално участие има и българският еврокомисар и заместник-председател на ЕС, Кристалина Георгиева, която е автор на предговора на книгата.
Представяме ви откъс от "Четвъртата индустриална революця" от Клаус Шваб.
*****
Измежду цялата лавина различни и завладяващи въображението предизвикателства, пред които сме изправени днес, най-важното и най-належащото е да разберем същността и да придадем форма на новата технологична революция, чийто резултат ще бъде – ни повече, ни по-малко – преобразяване на самото човечество. Преживяваме началото на една революция, която коренно променя начина, по който живеем, работим и се отнасяме един към друг. По своя мащаб, обхват и комплексност онова, което аз наричам „Четвъртата индустриална революция“, няма аналог в досегашната ни история.
Все още ни предстои напълно да осъзнаем скоростта и огромния обхват на тази нова революция. Само помислете за неограничените възможности, които се създават чрез милиардите хора, свързани с мобилни устройства, раждайки по този начин безпрецедентна процесорна мощ, възможности за съхранение на данни и достъп до знания. Или отправете поглед към зашеметяващото едновременно вливане на нови технологични пробиви, които обхващат необятни области, като изкуствения интелект (ИИ), роботиката, интернет на нещата (ИН), автономни превозни средства без водач, 3D печат, нанотехнологии, биотехнологии, материалознание, съхранение на енергия и квантово изчисление – и с това списъкът съвсем не се изчерпва. Много от тези нововъведения все още едва прохождат, но вече достигат точката на инфлексия в своето развитие, като взаимно се надграждат и усилват, създавайки безпрецедентно сливане на технологиите във физическия, цифровия и биологичния свят.
Пред очите ни стават тектонични размествания във всички отрасли на икономиката, белязани от появата на нови бизнес модели, подривното въздействие върху традиционните отрасли и преструктурирането на производството, потреблението, транспортирането и системите за доставка. Същевременно на фронта на обществените отношения тече дълбока промяна на парадигмата относно начина, по който се трудим и общуваме, изразяваме, информираме се и се забавляваме. Променят се държавното управление и институциите, системите за образование, здравеопазване, транспорт и много други. Вместо да създават скрити разходи под формата на външни ефекти, новите технологични приложения, които променят поведението ни и системите на производство и потребление, носят потенциал за възстановяване и опазване на природната среда.
Промените са исторически по отношение на своя размер, скорост и обхват.
И макар дълбоката несигурност, породена от развитието и възприемането на новите технологии, действително да ни оставя в неведение по какъв начин ще се разгърнат в бъдеще трансформациите, задвижени от тази индустриална революция, то тяхната сложност и взаимосвързаността между отделните сфери недвусмислено сочи, че всички заинтересовани страни в глобалното общество – правителствата, бизнесът, академичните среди и гражданското общество – носим отговорността да действаме заедно, за да разберем по-добре нововъзникващите тенденции.
Ако се стремим към изграждане на едно колективно бъдеще, което отразява общи цели и ценности, то споделеното познание придобива особено критична важност. Задължително е да създадем цялостен и споделен в глобален мащаб мироглед за начина, по който технологиите променят живота ни и този на бъдещите поколения, а също и за дълбоката промяна в икономическия, социалния, културния и човешкия контекст, в който живеем.
Промените са наистина толкова фундаментални, че от гледна точка на историята на човечеството никога досега не е имало епоха, която да носи толкова голямо обещание за просперитет или за потенциална опасност.
Книгата е структурирана в три глави. Първата представлява общ преглед на Четвъртата индустриална революция. Втората представя основните трансформиращи технологии. Третата е задълбочен анализ на въздействието на тази революция и някои предизвикателства към общоприетите правила, които тя поставя. В заключение съм предложил практически идеи и решения как най-добре да се адаптира, формира и оползотвори потенциалът на тази велика трансформация.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.