Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Еврокомисията вдигна рязко прогнозата си за растеж на българската икономика

Европейската комисия повиши значително прогнозата си за растежа на българската икономика тази година и догодина, посочвайки, че стабилният растеж е подкрепен от вътрешното търсене.
В публикуваните днес есенни икономически прогнози Комисията посочва, че очаква икономическият растеж на България да достигне 3,9 на сто тази година спрямо 2,9 на сто в пролетните си прогнози през май.
За идната година ЕК очаква растежът да се забави до 3,8% спрямо прогнозиран през май растеж от 2,8%. За 2019 година институцията очаква, че българската икономика ще забави още темпото си на растеж до 3,6%.
Българската икономика ще продължи стабилния си растеж, насърчен главно от частното и държавно потребление и възстановяване на инвестициите, се посочва в прогнозите, публикувани на сайта на ЕК.
Европейската комисия силно повиши и прогнозите си за растежа на Еврозоната през 2017 г. до десетилетен максимум от 2,2 на сто. Това е значително повече от прогнозираното през пролетта (1,7 на сто).
Очаква се икономиката на ЕС също да се представи по-добре от предвиденото, като отбележи силен растеж от 2,3 на сто тази година (в сравнение с прогнозирания през пролетта растеж от 1,9 на сто).
Еврокомисията прогнозира растежът в Еврозоната и целия ЕС да продължи през 2018 г. и да бъде съответно 2,1 на сто и 1,9 на сто (пролетна прогноза: 2018 г. - 1,8 на сто в еврозоната и 1,9 на сто в целия ЕС).
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Sora достига 1 милион изтегляния по-бързо от ChatGPT
Технологии |Шефът на Бюрото за национална сигурност на Полша: Варшава води война с Русия
Свят |Директорът на германското разузнаване: В Европа цари „леден мир“
Свят |Пазарите в САЩ тръгват нагоре, след като Тръмп охлади напрежението с Китай
Икономика |Астрономи са заснели за първи път две черни дупки, които се въртят една около друга
Любопитно |Интроверт или екстроверт? Какво ще кажете за отроверт?
Техники за успех |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 13 до 19 октомври
Хороскоп |ДПС-Ново начало печели изборите за общински съветници в Пазарджик
България | Общество |Владимир Путин въведе мораториум върху държавните субсидии за горива до май 2026 г.
Свят |Плащат ли богатите достатъчно високи данъци?
Икономика |Светът на парите: Доминацията на дигиталния долар е зов за събуждане в еврозоната
Финанси |Все повече домакинства в Нидерландия разполагат с активи над 1 милион евро
Икономика |Франция има ново правителство
Политика |

Коментари
Няма въведени кометари.