Европейската комисия предлага нови стандарти за насърчаване на стартъпите

Европейската комисия предлага нови стандарти за насърчаване на стартъпите

Европейската комисия предлага нови стандарти за насърчаване на стартъпите

Европейската комисия предлага нов набор от стандарти за стартиращи компании в страните членки на ЕС, които да помогнат на блока да догони САЩ и Китай, предаде Си Ен Би Си.

Тези стандарти са обедини в законодателна рамка, наречена Startup Nations Standard (SNS), с която страните членки се призовават да променят законите си за опциите за акции и имигрантски визи, за да подобрят способността си да привличат най-добрите таланти от всяка точка на света. Засега инициативата не е подкрепена само от България, Унгария и Хърватия.

„В Европа имаме нужда от повече стартиращи компании, които бързо се превръщат в иновативни малки и средни предприятия, а с времето и в големи и успешни корпорации, които допринасят за дигиталния суверенитет и стратегическа автономност на Европа“, се казва в документа, предлагащ новите стандарти. „За да постигнем това, стартъпите във всеки край на ЕС трябва да имат благоприятни и справедливи условия за развитие във всеки етап на жизнения си цикъл“,  се отбелязва още в документа.

Основателите на технологии фирми в Европа отдавна призовават за реформи, които да помогнат на стартиращите компании да процъфтяват и да догонват конкурентите си в САЩ и Китай, където се намират най-големите цифрови фирми в света. САЩ може да се похвали с Google, Facebook, Apple, Amazon и много други, докато Китай стои зад Alibaba, Tencent, Huawei, Xiaomi и други. Всички тези компании са значително по-големи от европейските технологични лидери.

Едно от ключовите оплаквания в Европа е свързано с опциите за акции, които дават на служителите в стартиращи компании шанс да притежават дял във фирмата, за която работят.

SNS предвижда опциите за акции за служители да не подлежат на данък върху капиталовата печалба до момента на парично постъпление, както и разрешаване да се издават опции за акции на служители, които нямат право на глас

Рамката също така предвижда процесът по създаване на нова компания да бъде ускорен до един ден и цената за тази услуга да е по-малка от 100 евро. Времето за обработка на визи също трябва да се ускори.

Миналата година Германия заяви, че ще въведе ново законодателство във връзка с опциите за акции, както и други реформи за стимулиране на инвестициите в технологичния сектор на страната.

Редица мениджъри от европейски стартъпи и венчър капиталисти приветстваха предложението на Европейската комисия.

Основателят и главен изпълнителен директор на германския  еднорог Personio Хано Ренер заяви, че Европа има нужда от „ефективни политики за стартиращите компании, за да могат те да привличат най-добрите световни таланти“.

Партньорът в Index Ventures Мартин Миньо призова за хармонизация на политиките за стартиращи компании и заяви, че новата рамка е „стъпка в правилната посока“.

Миналата година европейските стартиращи компании привлякоха финансиране от над 41 млрд. долара, сочат данни на фирмата за рисков капитал Atomico.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ