Фед: Перспективата за американската икономика е забележително положителна

Фед: Перспективата за американската икономика е забележително положителна

Централният банкер на САЩ Джероум Пауел отбеляза "забележително добрата перспектива" за американската икономика, която по думите му е на прага на исторически рядката ера на свръхниска безработица и умерени цени, предаде Ройтерс.

Ситуацията с безработица под 4 на сто, която се очаква да продължи още поне две години, и инфлация, която ще остане ниска, дори ако възнагражденията се повишат, ще бъде уникална в модерната история на САЩ, допълни президентът на Федералният резерв (Фед).

Защитата срещу "отмъщението" на повишаващите се цени, което обикновено се свързва с толкова ниски нива на безработица, изисква централната банка да продължи постепенно да вдига водещите лихви.

Фед се опитва да гарантира, че няма да повиши лихвите твърде бързо и да тласне страната в рецесия или да действа твърде бавно и да провокира по-висока инфлация, посочи Пауъл, цитиран от Асошиейтед прес.

Преди седмица Фед увеличи водещите лихви за трети път тази година, вдигайки ги с четвърт процентен пункт до 2-2,5 процента. В речта си централният банкер каза, че безработицата е близо до 20-годишен минимум от 3,9 на сто, а инфлацията се е ускорила близо до целевото равнище от 2 на сто, определено от институцията.

Икономическите прогнози на Фед са в съзвучие с много други, според които се очаква безработицата да остане под 4 на сто до края на 2020 година, а инфлацията да се задържи около целевото ниво от 2 на сто за същия период, отбеляза той.

На пресконференцията снощи в Бостън Пауъл бе запитан от репортер дали прогнозите му не са "твърде хубави, за да са истина". Централният банкер призна, че това е добър въпрос, предвид че от 1950 г. страната никога не е преживявала толкова дълъг период на ниска, стабилна инфлация и много ниска безработица.

Това противоречи на икономическа теория, известна като "Кривата на Филипс", според която ниската безработица принуждава работодателите да вдигат заплатите, конкурирайки се за недостатъчната работна ръка, което тласна нагоре инфлацията, каза той.

Според него "Кривата на Филипс" не е вече мъртва теория, а различни промени, включително по-добрата парична политика на Фед, силно са намалили, макар и да не са премахнали, ефекта от ситуацията на трудовия пазар върху инфлацията.

Според вчерашното му изказване икономиката на практика е станала имунизирана срещу ценови скокове подобни на тези от 60-те години и всичко, което Фед трябва да прави, за да изпълни обещанието си да реагира на появяващите се рискове от инфлация, е отново да действа.

Засега случаят не е такъв въпреки малкото налична свободна работна ръка, въпреки рисковете от световни митнически войни и увеличаването на възнагражденията, каза Пауел.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ