Финансовите министри на Г-20 договориха обща рамка за бъдещо преструктуриране на държавни дългове

Финансовите министри на Г-20 договориха обща рамка за бъдещо преструктуриране на държавни дългове

Финансовите министри на Г-20 договориха обща рамка за бъдещо преструктуриране на държавни дългове

Финансовите министри на страните Г-20 днес се договориха за нова обща рамка за бъдещо преструктуриране на държавни дългове на фона на очакванията, че след след коронакризата някои бедни страни ще имат нужда от дълбоко облекчаване на дълга, предаде Ройтерс.

Пандемията от COVID-19 натоварва значително финансовата система на някои развиващи се страни, като министрите от Г-20 признаха в петък, че ще трябва да направят повече, за да помогнат на бедните страни и че удължаването на мораториума върху дълговете им до 30 юни 2021 г. няма да бъде достатъчно.

От големите кредитори, включително Китай, ще се очаква да следват общи насоки, определящи кога считан за неустойчив дълг може да бъде намален или разсрочен.

Новата рамка, очертана днес, взаимства от правилата на Парижкия клуб - неформална междуправителствена организация, включваща представители на страните от Г-20, която досега играеше ролята на единственият форум, където се дискутира преструктуриране на дълг.

Финансовите министри от Г-20 заявиха в съвместно изявление, че рамката има за цел „да улесни навременното и организирано третиране на дълга“ на страните, отговарящи на условията за мораториум, приети през април, които обаче включваха само частни кредитори на доброволни начела.

„Фактът че ние, включително и страните, които не са членки на Парижкия клуб, постигнахме съгласие по този проблем, е исторически“, коментира финансовият министър на Япония Таро Асо, като добави, че кредиторите от частният сектор би трябвало също да се придържат към новата рамка.

„Отсега нататък всички заинтересовани страни трябва да гарантират прилагането на общата рамка. Прозрачността  на дълга е изключително важна“, добави той.

Новата рамка е по-амбициозна от мораториума, тъй като тя изиска участие от всички публични кредитори, като по-рано Китай бе критикуван от другите страни от Г-20, че не включва в замразяването дълга, който се дължи на държавните банки на страната.

Китай се превърна в ключов кредитор на развиващите се страни през последните години, като често той дава заеми чрез институции като China Development Bank и China EXIM. Пекин обаче е много предпазлив по отношение на опрощаването на дългове, като той определи China Development Bank като частна институция, въпреки че банката е държавна собственост, противопоставяйки се на призивите тя да бъде включена в облекчаването на задлъжнялостта.

Очаква се лидерите на Г-20 да одобрят общата рамка на виртуална среща през следващата седмица.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ