Франция ще инвестира 46 млрд. евро в жп мрежата си

Франция ще инвестира 46 млрд. евро в жп мрежата си

Френските власти взеха безпрецедентно решение да инвестират 46 млрд. евро в железопътната мрежа в страната. Проектът е 10-годишен и предвижда обновяване на жп мрежата, основно по най-често използваните трасета.

Линиите на скоростните влакове и на междуградските ще получат финансиране от 27,9 млрд. евро до 2027 г.  За догодина инвестицията ще е 2,6 млрд., а от 2020 – всяка година ще бъдат влагани по 3 млрд. за обновяване, отбелязва „Монд“.

Още 12 млрд. са предназначени за регионалните линии и жп възлите  през следващите 6 години. С 4,5 млрд. ще се подобри достъпът  на пътниците, включително на хората с увреждания, а още 1,8 млрд. са предназначени за технологична модернизация.

За пръв път държавата се ангажира с жп превозите дългосрочно, както прави това с отбраната.

Реновираната мрежа ще налага по-малко ремонти, отбелязва SNCF Réseau, която управлява жп инфраструктурата.  Инвестицията е почти колкото нейния гигантски дълг от 44 млрд. евро към средата на 2016.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Правителството предложи Румен Спецов за особен търговски представител в „Лукойл Нефтохим“
САЩ започват голяма военна операция „Южно копие“ срещу латиномериканските наркокартели
Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Ваксината срещу варицела влиза в задължителния календар
На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Борисов: България може още днес да получи дерогация за санкциите срещу руския петрол
Мафията в TikTok: Как престъпните групировки използват социалните мрежи за набиране на кадри?
Икономиката на България с ръст от 3,2% през третото тримесечие