Германското промишлено производство пада за трети пореден месец

Германското промишлено производство пада за трети пореден месец

Германското промишлено производство неочаквано е спаднало през ноември за трети пореден месец, сочат публикуваните днес данни на Destatis. Това е поредният признак, че най-голямата европейска икономика е минала на по-ниска скорост през последното тримесечие на 2018 година.

Според данните на федералния статистически институт промишленото производство е спаднало с 1,9 процента, докато анализаторите, анкетирани от Ройтерс, предвиждаха увеличение от 0,3 процента.

Данните за октомври бяха преразгледани към понижение до спад от 0,8 на сто спрямо обявените преди това -0,5 процента.

[[{"fid":"324048","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":321,"width":800,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Германските заводи са произвели по-малко междинни, капиталови и потребителски стоки, според подробните данни, публикувани от министерството на икономиката. Производството в сектора на строителството също е спаднало, както и в енергийния сектор.

Ведомството отбеляза, че през разглеждания период е имало необичайно голям брой единични работни дни между празници, както и че автомобилният сектор е имал проблеми с регистрирането на новите автомобили по новите екологични стандарти за отделени вреди газове.

Ноемврийският спад на германското промишлено производство е още едно доказателство, че най-голямата икономика на еврозоната е нараснала по-бавно през четвъртото тримесечие, коментира Джак Алън от Capital Economics, цитиран от Ройтерс.

Очаква се германският икономически подем да е изгубил част от набраната инерция, тъй като износителите се сблъскват с по-слабото световно търсене, търговските спорове, породени от политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп и излизането на Великобритания от ЕС.

Външните рискове обаче са омекотени от активната вътрешна икономика и високите разходи на домакинствата на фона на рекордно високата заетост, повишаването на заплатите и ниските лихви.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ