Икономически институти предупреждават Берлин за „рязка рецесия“ при спиране на руския газ

Икономически институти предупреждават Берлин за „рязка рецесия“ при спиране на руския газ

Икономически институти са предупредили германското правителство, че страната може да понесе промишлен удар в размер на 220 млрд. евро през следващите две години в случай на незабавно прекъсване на руските енергийни доставки заради войната Украйна, предаде Блумбърг.

Институтите, съветващи правителството в Берлин, посочиха в съвместна прогноза днес, че пълното спиране на вноса на руски природен газ ще доведе до „рязка рецесия“.

„Решението да станем независими от руските доставки на суровини вероятно ще остане в сила дори след края на войната и след като политическата ситуация се успокои“, се посочва в доклада на икономистите. „Това означава, че част от енергийните доставки и енергоемките индустрии трябва да се прекалибрират“, добавят авторите на проучването.

Макар че тези 220 млрд. евро се равняват на 6,5% от годишното производство на страната, те са далеч от заемите от близо 890 млрд. евро на Германия през 2020 и 2021 г., които страната изтегли, за да предпази икономиката си от последиците от пандемията.

На фона на нарастващия брой жертви и съобщенията за зверства в Украйна, Германия е подложена на все по-голям натиск, за да се откаже от съпротивата си срещу ембарго на руския газ.

По-рано Украйна отказа на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер посещение в Киев през тази седмица заради критики за подкрепата му за газопровода „Северен поток 2“ и ролята му като външен министър за затопляне на отношенията с Кремъл.

В същото време финансовият министър Кристиан Линднер изтъкна огромните предизвикателства, пред които е изправена Германия в усилията си да откъсне от зависимостта от руска енергия възможно най-бързо, като същевременно с това изпълнява целта си за неутралност на климата до 2045 г.

„Нашият свят няма да бъде отново същият, както беше преди“, написа Линднер, който е председател партията „Свободни демократи“, в материал за в. Handelsblatt.

„Имаме нужда от нови бизнес модели, нови идеи, нови вериги за доставки и нови търговски взаимоотношения. Трябва да намалим едностранните зависимости, независимо дали става въпрос за внос от Русия или за износ за Китай“, коментира той

Базираната в Берлин DIW, един от институтите, участващи в оценката, заяви в петък, че Германия може да успее да оцелее и без руски газ, който в момента отговаря за две пети от нейните доставки.

Бизнес общността обаче не е на същото мнение, като главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Кристиан Зевинг  предупреди за тежки икономически последици, ако доставките бъдат прекъснати.

Дори без прекъсването на доставките, икономическите институти  RWI в Есен, DIW в Берлин, Ifo в Мюнхен, IfW в Кил и IWH на Хале, понижиха перспективата си за растежа на германската икономика до 2,7% през тази година или 3,1% до 2023 г. Предишните прогнози бяха за ръст от 4,8% през тази година и 1,9% през следващата.

„Шоковите вълни от войната в Украйна натежават върху икономическата активност, както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето“, коментира Стефан Кутс, вицепрезидент на Института за световна икономика в Кил. „Увеличаването на цените на критичните енергийни ресурси след инвазията на Русия в инвазия допълнително подхранва натиска за повишаване на цените“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ