Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Intel инвестира 7 млрд. долара в нова фабрика в Малайзия
Intel Corp ще инвестира 30 млрд. рингита (7,10 млрд. долара) в Малайзия за едно десетилетие за изграждането на нови съоръжения за сглобяване и тестване на устройствата на компанията. Това съобщи днес главният изпълнителен директор Пат Гелсинджър, цитиран от „Ройтерс“.
По думите му се очаква нова фабрика за опаковане да започне производството си през 2024 година. Инвестицията ще създаде около 4 хил. нови работни места в Intel и повече от 5 хил. в областта на строителството в страната.
„Това начинание наистина е навременно, като се има предвид възходящото глобално търсене, предизвикано от недостига на чипове и потенциалните предизвикателства, произтичащи от възстановяването от пандемията в световен мащаб“, се казва в изявление на министъра на международната търговия и индустрията на Малайзия, Мохамед Азмин Али.
Глобалният недостиг на полупроводникови чипове, подхранен отчасти от търсенето на електроника и прекъсванията във веригите за доставки, доведе до намаляване на производството на автомобили и забавяне на доставките на смартфони в някои компании, включително Apple.
Малайзийската индустрия за сглобяване на чипове, която представлява повече от една десета от световната търговия на стойност над 20 млрд. долара, предупреди, че недостигът ще продължи поне две години. Гелсинджър от Intel на свой ред прогнозира, че очаква недостиг да има до 2023 година.
Миналия месец Малайзия и САЩ обявиха, че планират да подпишат споразумение до началото на следващата година за подобряване на прозрачността, устойчивостта и сигурността във веригите за доставки в полупроводниковия и производствения сектор.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Георги Пчеларов на гости на „Софийски истории“
Общество |Водна компания в Англия забрани използването на маркучи за домакинствата в Лондон и околните графства
Свят |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Ключова катастрофа: Останките на самолета Pan Am Clipper Endeavor бяха открити след 75 години
Свят |Компаниите се надпреварват да доставят автономни безпилотни изтребители
Бизнес |Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Свят |Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Свят |На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
На днешната дата |Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
България |Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
България |Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Свят |Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Лидерство |Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Политика |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесКитай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
СвятСАЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"
Свят25 безполезни, но много любопитни факти
МаркетингADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.