Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Проект на Мениджър на годината 2016 е българският финалист в конкурса Chivas Venture 2018
Проект за производство на протеини от органични отпадъци е българският финалист в международния конкурс за социално предприемачество Chivas Venture 2018. Зад него стои българският стартъп NASEKOMO на Мениджър на годината 2016 Ксавие Марсенак и съпругата му Олга Марсенак.
И двамата имат солиден и успешен опит в предприемачеството. Ксавие Марсенак създаде и най-голямата аутсорсинг компания у нас TELUS International. Именно начело на компанията той спечели и титлата Мениджър на годината 2016.
Новото предизвикателство, с което Олга и Ксавие Марсенак се заемат е социално отговорен бизнес, който се базира на концепцията за кръгова икономика. Проектът им ще представи страната ни на глобалния финал на конкурса по време на конференцията TNW в Амстердам през май 2018 г.
Глобалният конкурс за бизнеси с кауза Chivas Venture 2018 е с общ награден фонд от 1 млн. щатски долара. Чрез него всяка година се подкрепят иновативни компании, използващи силата на предприемачеството, за да променят средата около себе си към по-добро.
Българският стартъп, който ще представи страната ни на финала на състезанието, развива социално отговорен бизнес, базиран на технология за превръщане на органичните отпадъци в алтернативен източник на протеини, чрез отглеждането на ларви на насекоми. NASEKOMO бяха избрани да продължат към световния финал след няколко етапа, като в последния се състезаваха с още три стартиращи социално отговорни бизнеси - Checkpoint Cardio, AGNON и Jamba, съобщават организаторите.
Компанията ще се присъедини към 28-те финалисти от цял свят, които първоначално ще преминат през бизнес акселераторска програма в Оксфорд, а след това ще получат възможност да представят проектите си в рамките на водещия технологичен фестивал TNW Conference в Амстердам. Там амбициозните предприемачи, ще се състезават за място в челната петица, за да получат своя шанс да убедят международното жури, включващо инвеститори, предприемачи и представители на медиите, че заслужават част от наградния фонд от 1 млн. долара.
За националния победител
Проектът на NASEKOMO, базиран на концепцията за кръговата икономика, развива технология, която превръща органичните отпадъци в алтернативен източник на протеини чрез отглеждането на ларви на Black Soldier fly. В дейността си компанията използва способността на насекомите да рециклират органични отпадъци и да ги превръщат бързо и ефективно в протеини, които могат да служат за изхранване на различни видове животни. Ларвите на насекомите се хранят с отпадъците и натрупват протеинова биомаса. След обработка, биомасата се използва за храна на животни, при които ларвите са естествена част от храненето.
Така по един напълно естествен начин, екипът адресира едновременно два проблема: от една страна натрупването на органични отпадъци, които при загниването си отделят метан и допринасят за замърсяването на въздуха и от друга – растящата нужда от протеини, за чието създаване традиционните индустрии изразходват все по-оскъдните природни ресурси - обработваема земя, вода и рибен запас.
Произведените от NASEKOMO протеини подпомагат и животновъдите, тъй като са по-достъпен начин за фермерите да изхранват своите животни.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.