Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай може да препъне мегасделката между ARM и Nvidia
Китай се очертава като потенциален препъни камък в продажбата на най-голямата британска технологична компания Arm Holdings, докато британското правителство обмисля дали да се намеси в сделката, пише „Гардиън“.
Във Великобритания Лейбъристката партия, синдикатите и дори съоснователя на ARM призоваха правителството да блокира продажбата на дизайнера на полупроводникава техника от японския технологичен конгломерат SoftBank на американския производител на чипове Nvidia за 40 млрд. долара. Всички те искат правно обвързващ договор, който да гарантира, че споразумението няма да накърни британските интереси.
Макар че до момента британското правителство не е предприело мерки срещу сделката, китайска държавна медия „Глобъл таймс“ сигнализира, че Пекин може да препъне продажбата.
В сряда китайският официоз публикува материал, който определя придобиването на ARM от Nvidia като „притеснително“ и призовава световните регулатори да преценят внимателно дали да позволят сделката да се състои.
„Имайки предвид напрежението между САЩ и Китай и натиска от страна на Вашингтон срещу китайските бизнеси, ако ARM попадне в ръцете на американците, китайските технологични компании ще бъдат поставени в неравностойно положение“, се казва в публикацята.
Докато британските критици на споразумението изразяват опасения, че Nvidia може да съкрати работни места или да извлече ценната интелектуална собственост на ARM от Обединеното кралство в САЩ, „Глобъл таймс“ се фокусира върху бъдещият достъп на китайските фирми до технологии на ARM, които намират широко приложение в мобилните устройства.
Ако ARM стане американска собственост, президентът Доналд Тръмп, който демонстрира враждебност към китайските компании като Huawei и ByteDance, може да въведе нови ограничения срещу износа на пpoeĸтиpaнитe oт Аrm пpoцecopи.
Изданието пише, че ако сделката се осъществи, ĸитaйcĸитe ĸoмпaнии pиcĸyвaт дa зaгyбят дocтъп дo технологиите на Arm. Същевременно с това европейските компании, които използват тези технологии, можа да изпитат затрудения да доставят частите на Китай.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.