Лошо качество вдига цената на пшеницата

Лошо качество вдига цената на пшеницата

Лошо качество вдига цената на пшеницата

Цената на пшеницата бавно ще расте заради по-малко добитото качествено зърно през отиващата си стопанска година, заяви за БТА председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов. По думите му продавачите вече искат на борсите по 400 лева за тон хубаво зърно, а купувачите предлагат по 350-360 лева, докато при жътвата пазарът е тръгнал с цена от 260-270 лева за тон.

Около 50 на сто от тазгодишната реколта е с добро качество, а останалата половина е фуражна пшеница с 15-20 на сто покълнало зърно при юлските дъждове, поясни Костадинов, който оглавява и Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Браншовикът смята, че и прогнозата за по-малко зърно в световен мащаб ще увеличи търсенето. Ще има добра цена за хлебната пшеница, заяви Костадинов, без да се ангажира какъв може да бъде очакваният ръст в близките месеци.

Не само дъждовното лято е "виновно" за по-малкото произведено качествено зърно, коментира за БТА професор д-р Иван Киряков, завеждащ "Селекция на зърнено-житните култури" в Добруджанския земеделски институт. Ученият определя като решаващ фактор сортовата структура в пшениченото производство в страната.

Според него сортовете пшеница с високи хлебопекарни качества - от българската и чуждата селекция, заемат само около 30 на сто от площите в страната. Професор Киряков напомня и, че в пшеничени масиви през лятото се е появила кафява ръжда, а земеделски стопани не са третирали посевите правилно с фунгициди.

Зърното ще поскъпне още над сегашното равнище от 300-350 лева за тон, прогнозира и ученият, но смята, че хлебарите нямат основание да качват цената заради брашното. В последните три-четири години зърното се търгуваше на цена на ръба на производствената му себестойност, но хлябът не поевтиня, каза Иван Киряков.

Една от най-големите земеделски кооперации в Добричка област - "Черно море" в Балчик, все още не е продавала зърно от новата реколта в очакване на по-добра цена. Пшеницата тази есен се търгува с около 20 на сто по-скъпо в сравнение със същия период на миналата година, което е обяснимо - добивите са по-ниски и качественото зърно е по-малко, заяви за БТА председателят на стопанството Младен Мартинов.

По думите му кооперацията е добила с 15 на сто по-малко зърно. През жътварския месец юли падналите дъждове в региона са достигнали 300 литра на квадратен метър, което е повече от половината от годишната норма, по данни на стопанството. Ще има нов ръст в цената на пшеницата, следим пазара, за да решим кога да продаваме, каза председателят на кооперацията.

Земеделските стопани в Добричка област, която е лидер в производството на пшеница в страната, добиха тази година 660 863 тона при среден добив 541 килограма.

Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите износът на зърно към края на август е достигнал миналогодишните нива. И в новата кампания независимо от пазарната ситуация зърнопроизводителите в Добричко ще засеят обичайните около 1 200 000 декара с пшеница, смятат в бранша.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ