Европейският съюз за радио и телевизия обмисля участието на Израел в Евровизия на фона на заплахите за бойкот
Членовете на органа, който организира конкурса за песен на Евровизия, ще се срещнат днес, за да обсъдят и евентуално да гласуват дали Израел може да се състезава догодина, тъй като някои страни заплашват да се оттеглят, ако не бъде изключен заради войната в Газа, предаде Ройтерс.
Срещата в централата на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) в Женева ще обсъди нови правила, целящи да обезкуражат правителствата и трети страни непропорционално да промотират песни, за да повлияят на избирателите. Това се случва след твърденията, че от Израел несправедливо са подкрепили своя участник в конкурса тази година.
Израел зае втора позиция в конкурса, като от страната не са отговорили на тези обвинения, но често твърдят, че са изправени пред глобална кампания за очерняне.
Конкурсът е изправен пред „повратен момент“, каза експертът по Евровизия Пол Джордан. Обществените радио- и телевизионни оператори от Словения, Ирландия, Испания и Нидерландия заплашват да бойкотират събитието през май 2026 г., на което ще бъде домакин Австрия, ако на Израел бъде позволено да се състезава.
Критиците на участието на Израел посочват опасения относно броя на палестинските жертви в Газа, който е надхвърлил 70 000, според здравните власти в ивицата. Войната беше предизвикана от нападението на палестинската войнствена групировка „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при което 1200 души бяха убити, а 251 бяха взети за заложници в Газа.
Ако членовете не са убедени, че новите правила, които целят да защитят неутралността и безпристрастността на конкурса, са адекватни, ще има гласуване за участие, заяви EBU.
Германия може да се оттегли и да не излъчва Евровизия, ако на Израел не бъде позволено да участва, каза източник от радио- и телевизионната индустрия пред Ройтерс. Германският оператор ARD не е коментирал. Австрийският водещ оператор ORF иска Израел да се състезава.
Израелският обществен оператор KAN заяви, че се подготвя за конкурса догодина и скоро ще публикува промени в процеса си на подбор за избор на израелския представител. KAN посочи, че ще представи позицията си относно евентуална дисквалификация на срещата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Вредят ли на продуктивността списъците със задачи?
Техники за успех |Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |На днешната дата, 16 май. Рождениците днес
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Сменят ръководството на Агенцията по вписванията
България |От утре паспортните служби с работно време от 9 до 21 ч.
България | Advertorial |15 интересни факта за сънищата
Маркетинг |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.