Мегасделка: Disney придоби развлекателния бизнес на Fox за 71 млрд. долара

Икономика

Американският гигант от филмовата индустрия и анимацията Disney приключи придобиването на развлекателния бизнес на Fox в САЩ за 71 млрд. долара. 

След мегасделката филмите "Пепеляшка", "Семейство Симпсън", "Междузвездни войни" и "Спайдърмен" влизат "под един корпоративен покрив", предава Business Insider. 

Очаква се придобиването да разтърси медийния пейзаж на Америка. То открива път за Disney да стартира своя стрийминг услуга - Disney Plus, което е насрочено за по-късно тази година. Купувайки студиата, които стоят зад "Семейство Симпсън" и "Х-Мен", Disney цели да започне да се конкурира по-добре с технологичните компании Amazon и Netflix за вниманието на зрителите. 

Disney има нужда от привлекателни ТВ предавания, за да убеди зрителите да се абонират и да плащат за още една стрийминг услуга. Тя вече разполага с класическите свои анимационни филми, с "Междузвездни войни", Pixar, Мъпетите и някои от героите на Marvel. 

Сделката получи зелена светлина от инвеститорите през юни 2018 г. и бе финализирана тази сдемица. С Fox, Disney може да добави "Х-мен" и Deadpool на Marvel, наред с всички програми, показвани по каналите на Fox, като FX Networks и National Geographic. Продукциите на Fox включват още "The Americans", ''This Is Us" и "Модерно семейство". 

Сделката помага на Disney още повече да контролира ТВ предавания и филми от самото им начало до края, от създаването на сериали и продукции, до дистрибутирането им чрез телевизионните канали, по кината, в стрийминг услугите и по други начини хората да гледат филмово забавление. Освен това компанията ще се сдобие с ценни данни за потребителите и техните навици на гледане, които впоследствие ще може да използва, за да продава реклама. 

След сделката стана ясно още, че Рупърт Мърдок ще превърне всичките си 6 деца в милиардери, след като Disney придоби повечето от активите на 21st Century Fox в рамките на сливането за 71 млрд. долара.

12 млрд. долара постъпления от Disney ще бъдат разпределени между децата на Мърдок Прудънс, Елизабет, Лаклан, Джеймс, Грейс и Клои, което ще ги превърне в милиардери, посочи Bloomberg Billionaires Index. Богатството на Мърдок се очаква да спадне от 19,3 млрд. долара на 7,3 млрд. долара като част от преструктурирането на семейното финансово състояние.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта