МВФ: Заплатите растат много по-слабо, отколкото преди кризата

МВФ: Заплатите растат много по-слабо, отколкото преди кризата

Нарастването на заплатите в повечето напреднали икономики продължава да бъде чувствително по-слабо, отколкото е било преди кризата от 2008-2009 година. Това сочи основен извод в нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ), цитиран от международните агенции.

Според експертите на МВФ основна причина за слабото темпо при ръста на заплатите е частичната заетост.

"Именно такъв е случаят и със страните, където безработицата вече е на същото, та дори и на по-ниско равнище спрямо средните нива, отчетени през предходните години на рецесия", констатира МВФ в доклада, оповестен малко преди началото на годишната сесия на Фонда през октомври.

Тази тенденция се вписва в контекста на нежеланата частична заетост, на слаба производителност и очаквания за нисък темп на инфлацията.
Нежеланата заетост на непълен работен ден е работна позиция за по-малко от 30 часа седмично въпреки желанието да се работи повече, поясняват авторите на доклада.

В САЩ делът на заетите при непълен работен ден от 0,8 на сто през 2007 година е нараснал до 1,3 на сто през 2016 година. В същото време той е 3,9 на сто във Великобритания спрямо 2,4 на сто. Във Франция бележи скок до 7,8 на сто спрямо 5,3 на сто. Технологичните промени и строгите мерки за икономии в някои страни обезсърчават работодатели да наемат персонал на пълен работен ден, се посочва в доклада на МВФ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ