Над 100 големи компании произвеждат авточасти у нас

Над 100 големи компании произвеждат авточасти у нас

Над 100 големи компании са установили у нас производството на компоненти за почти всички автомобилни марки. В България се произвеждат маслените помпи за новата С класа на Мерцедес, дисковите спирачки на Audi Q 7, чипове и интегрални схеми, климатични инсталации за BMW, Audi, VW AG. Това съобщи изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.

Приходите от производството на автомобилни компоненти през 2015 г. са достигнали 1,55 млрд. евро, което е 3,5 поцента от БВП, а  сектора са заети повече от 33 хил. души.

 Вече можем да говорим да традиционен интересът към производство у нас на части за големите автомобилни концерни, подчерта той и припомни, че през последните пет години БАИ е сертифицирала 9 проекта в автомобилния сектор за над 310 млн. лв и заявени 6500 работни места. Агенцията отчита и 6 потенциални проекта в тази област, като един проект е в процес на сертифициране

Южна България е успяла да привлече повече инвестиции в автосектора, но се наблюдава и засилен интерес към районите със завишена безработица в Северозападна България.  Очакванията са в скоро време и в този район да има стратегически инвеститор, който да подобри социалната среда в региона. А предизвикателството пред автомобилната индустрия в България е не само да произвеждаме авточасти за световни марки, а да имаме наш завод за автомобили, заяви Стамен Янев и подчерта, че този сектор е изключително важен за бъдещето на българската икономика.

18 проекта на стойност 297,4 млн. лв. , по които се очаква да бъдат отворени нови 4044 работни места е сертифицирала общо Българската агенция за инвестиции до ноември тази година, съобщи изпълнителният директор на ведомството Стамен Янев.

 "Сред фирмите, чиито проекти сме сертифицирали, са “Интегрейтид” “Микроелектроникс” “България” ЕООД, “Кока Кола” “Хеленик Бизнес Сървисис Организейшън” ЕООД, “Луфтханза Техник” и други.", уточни той.

Прогнозата за 2017 г. е, че агенцията ще успее да сертифицира над 20 проекта за над 400 млн. лв. с очаквания да се разкрият над 6000 работни места. Ще се запази и интересът към седемте приоритетни сектора, към които инвеститорите насочват проектите си - компютърна и комуникационна техника, електрически съоръжения, машини и оборудване, текстил и облекло, химични продукти, изделия от каучук, пластмаси и други неметални минерални суровини и хранителни продукти.

Според проучване на БАИ инвеститорите имат позитивна нагласа за икономическата перспектива пред България. Това се дължи преди всичко на по-евтината работна ръка, ниските данъци и приемливата цена на електроенергията, валутния борд, географското положение на страната, членството й в ЕС. Очакванията на потенциалните инвеститори са да намират висококвалифицирани работници, което е едно от предизвикателствата пред България.  Хората са тези, които могат да направят един бизнес, една система или една държава по-устойчива, по-сигурна и по-привлекателна. Затова много бързо трябва да създадем условия за обучение на квалифицирана работна ръка, която инвеститорите търсят, а ние не можем да им предложим, заяви изпълнителният директор на БАИ.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ