Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над половин милиард лева допринася системата на Кока-Кола за българската икономика
Над половин милиард лева допринася системата на Кока-Кола за българската икономика. Това показват данните от доклада за социално-икономическото въздействие на системата на Кока-Кола в България за 2017 г., който се прави за трети път. Общият принос се равнява на 0,6 % от БВП на страната. Формиран е от няколко компонента, както следва:
- Общо 19 800 работни места /от които 2300 преки/, или 0,7% от пазара на труда в България, поддържани от системата на Кока-Кола у нас
- 36 милиона лева преки и непреки данъци за 2017 г. Сумата се равнява на 1,2% от данъчните приходи на България, или също така на годишните разходи за образованието на 87 700 ученици.
„Цялостното въздействие на системата на Кока-Кола върху българската икономика е нараснало с 9% между 2015 и 2017 г. Общият принос на Системата за брутния вътрешен продукт на България за 2017 г. е 0,6 %, като той се формира от заплатите, печалбите и данъците, генерирани в цялата ѝ стойностна верига. Традиционно Кока-Кола работи с български доставчици, като стойността на купуваните от тях стоки и услуги за миналата година е над 105 милиона лева. Друг интерес факт е, че всеки 1 лев, изхарчен за напитки на Кока-Кола, води до 0,64 лева приходи за България., сподели Теодора Ненова, старши консултант в „Стюърд Редкуин“.
Докладът разглежда и въздействието на системата на Кока-Кола върху пазара на труда. Заетите в Системата в производствените предприятия и офисите на компаниите през 2017 г. са 2 300 души. Едновременно с това, Системата поддържа още 17 500 допълнителни работни места по веригата – от производителите на суровини и съставки, до хората, които продават напитки на Кока-Кола в заведения и магазини. Общо 19 800 заети или 0,7% от пазара на труда са свързани с дейностите на Кока-Кола в България. Така с всяко 1 работно място в системата на Кока-Кола се поддържат още 7 работни места в българската икономика.
„Кока-Кола е дългосрочен и отговорен партньор на българската държава за устойчивия растеж на икономиката ни. За трета поредна година правим този анализ за въздействието на Системата на Кока-Кола, което е отражение на нашия траен ангажимент и отговорност към българското общество като цяло. Само за 2017 г. системата на Кока-Кола в България е заплатила 236 милиона лева преки и непреки данъци. Тази сума се равнява на годишните разходи за образованието на 87 700 ученици*.“, каза Светослав Атанасов, изпълнителен директор на Кока-Кола ХБК България.
„Освен чисто икономическото и социалното въздействие върху българската икономика, за всички години, през които Кока-Кола присъства на българския пазар, ние подкрепяме и промотираме българското и българските традиции. България е първата държава в света, в която Кока-Кола е изписана на кирилица. Друг силен отпечатък, който остави страната ни върху историята на Кока-Кола е лимитираната колекция от шест дизайнерски бутилки, които бяха облечена в мотиви от шевиците, характерни за шестте български етнографски области. Стремим се и да отговаряме на променящите се вкусове и потребности на българското общество. Затова разширяваме портолиото си с продукти с негазирани напитки, с по-малко съдържание на захар, като винаги сме били лидери в налагането на отговорните правила при етикетирането.“, допълни Елиза Грънчарова, изпълнителен директор на Кока-Кола България.
Оценката на социално-икономическото въздействие на системата на Кока-Кола е извършена въз основа на утвърден икономически модел, приложен от стратегическа консултантска компания „Стюърд Редкуин“. Авторите на доклада са проф. Итън Б. Капщайн и Теодора Ненова, старши консултант в „Стюърд Редкуин“.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.