Най-големият пенсионен фонд в света отчете рекордна загуба за първото тримесечие

Най-големият пенсионен фонд в света отчете рекордна загуба за първото тримесечие

Най-големият пенсионен фонд в света отчете рекордна загуба за първите три месеца на 2020 г., след като пандемията от коронавирус предизвика масови разпродажби на фондовите пазари в началото на годината, информира Блумбърг.

Японският държавен пенсионен фонд (GPIF) е изгубил 17,7 трлн. йени (164,7 млрд. долара) за тримесечието, завършило през март, като това се равнява на 11% от общата стойност на неговите активи. Това е най-големият спад от април 2008 г. насам, като след него стойността на фонда вече е 150,63 трлн. йени.

Резултатите идват само няколко месеца след рокада по високите етажи на фонда и преразпределение на активите, като по-голяма част от инвестициите бяха насочени към чуждестранен дълг.

„Пониженията на местните и чуждестранните фондови пазари доведоха до отрицателна възвращаемост за фискалната година“, коментира Масатака Миуазоно, президент на GPIF.

„Тези пазари се представиха добре през 2019 г. въпреки натиска от търговските преговори между САЩ и Китай. Пандемията от коронавирус обаче накара инвеститорите да заемат по-предпазлива позиция“, добавя той.

Наоки Фуджиуара, който е главен фондов мениджър в Shinkin Asset Management Co., казва, че загубите са били очаквани. От март насам обаче пазарите се възстановиха, което би трябвало да означава, че пенсионният фонд ще компенсира част от загубите в периода април-юни.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки