Стагнация, а не стагфлация, е големият риск пред световната икономика

Стагнация, а не стагфлация, е големият риск пред световната икономика

По-големият риск, пред който е изправена глобалната икономика до края на 2022 г., може да бъде стагнация, тъй като ценовият натиск се отразява негативно на все още слабото вътрешно търсене, а затягането на фискалните и паричните политики се превръща в препятствие. Това се казва в доклад на най-голямата брокерска компания в Япония Nomura Holdings, цитиран от Блумбърг.

„При повечето страни се наблюдава доминиране на инфлацията, насочена към разходите. Това е лошият тип инфлация, свиващ маржовете на печалба и ерозиращ реалните доходи на домакинствата. При него има и тенденция за самокоригиране, когато търсенето е слабо“,  пишат икономистите на Nomura в доклад за перспективите за 2022 г.

Повечето икономики, включително Еврозоната, Великобритания, Япония и Китай, не са се възстановили напълно от продължаващата пандемия и крехкото търсене в частните им сектори ги прави уязвими към забавяне на растежа, отбелязват още от Nomura.

Забавянето на растежа може да бъде в резултат от ерозията на печалбите и доходите на домакинствата, причинени от завишената инфлация, по-високите спестявания заради икономическата несигурност и затягането на фискалната политика.

Според икономистите на Nomura изключение прави икономиката на САЩ, тъй като в страната се наблюдава възстановяване на „пълната сила на търсенето“ и следователно там има по-голям буфер за абсорбиране на инфлацията, предизвикана от разходите.

Ако в САЩ има сериозен ръст на инфлацията през първата година на 2022 г., което не е основният сценарии на Nomura, Федералният резерв може да въведе агресивно повишение на лихвените проценти. Ако се стигне до този сценарии „това допълнително засилва виждането ни, че по-големият риск за световната икономика в края на 2022 г. е стагнация, а не стагфлацията“, посочват икономистите.

Nomura също очаква:

  • САЩ да регистрират много по-слабо второ полугодие през 2022 г. с растеж на БВП от малко под 2% на годишна база през четвъртото тримесечие, което ще позволи на Фед да запази кърса за постепенно вдигане на лихвите
  • Европейската централна банка да не вдига лихвите през следващата година, тъй като инфлацията в крайна сметка ще се върне на нива под целевите
  • Продължителен процес на забавяне в Китай, при който икономическият растеж ще достигне 2,9% на годишна база през първото тримесечие.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ