Ню Йорк ще събира повече данък от продажба на марихуана, отколкото от алкохол

Икономика

Щатът Ню Йорк планира да събира 350 млн. долара данъчни приходи от легалната продажба на марихуана. Това е с 35% повече, отколкото са били данъчните приходи от продажба на алкохол през  миналата година, съобщи Уолстрийт Джърнал.

В края на март губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо подписа указ, с който легализира притежанието на 85 грама марихуана за лицата на възраст над 21 години. От 2022 г. се очаква да стартира и официалната  търговия с растението. Щатът все още обсъжда данъчното облагане на тези сделки. Към момента се планира данъкът да бъде 21% на сухата маса и 25% на продуктите за ядене, в които има марихуана. Първоначалните разчети показват, че още през първата година тези данъчни приходи ще са повече отколкото са въпросните за продажбата на алкохолни напитки. Това вече се е случило в Илинойс, където от февруари алкохолът вече генерира по-малко приходи за щатската администрация.

В САЩ вече 18 щата разрешават марихуаната за общо ползване – какъвто е случаят с Ню Йорк, а 36 – само с рецепта от медик.

Калифорния бе сред щатите, които най-рано въведоха легалната употреба на растението – още през 2018 г. Там обаче около ¾ от всички сделки продължават да не се отчитат и да се правят в сивия сектор, тъй като въведените данъци са прекалено високи – 36% от продажната цена, което прави легалните търговци неконкурентни на нелегалния пазар. Рекорд обаче се държи в щата Уошингтън, където данъкът е 47%, най-високият в страната.

Процесът на излизане от сивия сектор ще трае доста време. При отмяната на Сухия режим в САЩ минават 4 години преди нелегалните спиртоварни да минат под регулация.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
The New York Times: Пентагонът не е получавал заповед за подготовка на военна операция в Гренландия
Защо се чувстваме толкова добре, когато разберем за отменена среща?
На днешната дата, 22 януари. Рождениците днес
Цитат на деня
Шефът на Ryanair благодари на Илон Мъск за ръста в продажбите след онлайн спора между двамата
Шефът на Microsoft: Изкуственият интелект трябва да се разшири отвъд технологичния сектор и развитите страни
Асошиейтед прес: Нетаняху се съгласи да се присъедини към Съвета за мир на Тръмп