Парижкото споразумение за климата е в сила от днес

Парижкото споразумение за климата е в сила от днес

Парижкото споразумение за климата е в сила от днес

Парижкото споразумение за климата влиза в сила от днес, съобщават информационните агенции.

Преди година 195 държави се договориха да ограничат „доста под 2%“ повишаването на средната годишна температура на Земята в сравнение с прединдустриалната епоха и да продължат усилията за задържане на затоплянето до 1,5 градуса.

За да влезе в сила, споразумението трябваше да бъде ратифицирано от всички участници в срещата за климата, включително САЩ, Китай, Индия и Европейския съюз.

Битката за граница на затоплянето до 1,5 градуса беше на страните, изложени най-силно климатичните промени. Много експерти обаче изразиха съмнения, че това е възможно на фона на днешните нива на емисия на парникови газове. Според тях замърсяването трябва да намалее с 40 до 70% към 2050 г., за да се предотврати покачването на температурата с 2 градуса.

Споразумението се основава на добрата воля на страните и не поставя задължителна цел за намаляване на парниковите газове, както Протоколът от Киото. Всяка страна си поставя собствени цели към 2025 или 2030 г. Договорът от Париж отбелязва само, че страните се стремят към ограничаване на емисиите „възможно най-скоро“ (по-бързо в развитите и по-бавно в развиващите се страни), за да се стигне до нива, при които океаните и горите ще могат да неутрализират замърсяването. Без тези национални ангажименти глобалното затопляне може да достигне до 4 или 5 градуса средно годишно, прогнозират учените. Днешното състояние не дава надежда, че затоплянето може да падне под 3 градуса, отбелязва „Фигаро“.

Според документа развитите икономики трябва да имат водеща роля в ограничаването на парниковите газове в света и да подпомагат финансово развиващите се страни. През 2009 богатите страни бяха обещали 100 млрд. долара до 2020 г., с които бедните страни да се адаптират и да се справят с последиците от глобалното затопляне. В анекса към Парижкото споразумение е включен нов ангажимент към богатите за финансиране, който трябва да бъде уточнен през 2025 г. Останалите страни са призовани да участват с доброволно с допълнително финансиране.

В понеделник в Маракеш започва среща, на която ще бъдат уточнявани детайлите по изпълнението на споразумението за климата.

Първият преглед на изпълнението на споразумението ще е през 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ